Plyn: Chlubí se ODS, chlubí se Orbánova vláda. Ale je v tom rozdíl

14.08.2022 6:30

Energetická krize trápí v Česku mnoho lidí. Vláda Petra Fialy (ODS) se snaží občany uklidnit opakováním informace, která má ukázat, že Česko i tuto složitou situaci zvládne. Dle předsedy spolku Konec uhlí - Nová energie je však český plyn spalován pro potřeby německé výroby elektřiny. A do toho přichází zpráva z Maďarska, že Rusko navyšuje dodávky plynu do této země.

Plyn: Chlubí se ODS, chlubí se Orbánova vláda. Ale je v tom rozdíl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventil, ilustrační foto

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
92%
hlasovalo: 36990 lidí
Ceny energií stále rostou a nejsilnější vládní strana ODS v této situaci přichází s ujištěním, že vláda v čele s předsedou kabinetu Petrem Fialou (ODS) zajistila pro Česko kapacitu na třetinu roční spotřeby plynu v Nizozemí.

„Naší vládě ve spolupráci s ČEZ se podařilo získat kapacitu v terminálu na LNG v Nizozemsku, díky kterému získáme plyn o objemu 3 miliard metrů krychlových a snížíme závislost na ruském plynu až o třetinu!“ tvrdí ODS na twitteru.

Energetická krize

Spolek Konec uhlí – Nová energie v této souvislosti napsal, že plyn pro výrobu elekřiny ČR prakticky nepotřebuje, zatímco Němci a Rakušané potřebují plyn velmi, což zvyšuje jeho cenu. Spolek to předvedl na několika grafech.

„Plyn v ČR pálíme výhradně na export. Pro vlastní spotřebu by nám stačilo uhlí + jádro + voda + soláry. Rakušané a Němci plyn, který je drahý a tvoří dnes vysokou cenu elektřiny, pálit pro výrobu elektřiny pro vlastní soustavu potřebují. Tím nám na své burze cenu EE uměle zvyšují,“ uvedl spolek.

Energetická krize

A mezitím přichází z Maďarska informace, že ruský energetický gigant Gazprom navýší objem dodávek plynu do Maďarska.

„S platností od pátku Gazprom zvýšil dodávky do Maďarska o 2,6 milionu metrů krychlových denně po zbytek srpna pomocí plynovodu TurkStream vedoucího přes Balkán, uvedl v sobotu ve svém příspěvku na facebooku státní tajemník ministerstva zahraničí Tamás Menczer. Podle něj pokračují jednání o dalších objemech na září,“ napsala agentura Bloomberg.

Maďarsko prý navíc usiluje o získání dalších 700 milionů metrů krychlových zemního plynu nad objemy stanovené ve víceleté smlouvě s Gazpromem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
lic. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

česká ekonomika

Dobrý den, nemám žádné ekonomické zdělání, tak spoléhám na to, že mi to vy jako odborník -našel jsem si, že se hospodářské politice věnujete vysvětlíte a hlavně nastíníte řešení, protože se bojím, že se řítíme do zkázy. Co přesně znamená, že důvěra v ekonomiku u lidí roste? Jaké to pro ni bude mít n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nagyová padla. Vystrčil ovládl Jihlavu. Podívejte se ale, co mezitím rozjel Kalousek

15:00 Nagyová padla. Vystrčil ovládl Jihlavu. Podívejte se ale, co mezitím rozjel Kalousek

V závěru předvolební kampaně v ostře sledovaném senátním obvodě Jihlava přišla koalice SPOLU s posmě…