Po Rusku pryč i ze Sýrie? Ale z jiných důvodů. Člověk v tísni zveřejnil výzvu, jde o OSN

27. 12. 2019 18:20

Humanitární organizace Člověk v tísni vydala stanovisko k situaci v syrské provincii Idlib, v níž působí. Nyní totiž hrozí, že by tomu tak nemuselo být i nadále, jelikož se členové Rady bezpečnosti OSN v minulých dnech nedokázali dohodnout na prodloužení mechanismů tamní přeshraniční pomoci. Člověk v tísni vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby do 10. ledna, kdy usnesení o poskytování pomoci vyprší, došlo k jeho obnovení. Situace v provincii Idlib se zhoršila s obnovením bojů mezi syrskou vládou podpořenou Ruskem, a povstalci, kteří tuto část severozápadní Sýrie ovládají, s islamistickými radikály.

Po Rusku pryč i ze Sýrie? Ale z jiných důvodů. Člověk v tísni zveřejnil výzvu, jde o OSN
Foto: clovekvtisni.cz
Popisek: Člověk v tísni - logo
reklama

Anketa

Prospěl spolek Milion chvilek pro demokracii České republice?

7%
93%
hlasovalo: 62782 lidí
„Členové Rady bezpečnosti OSN se v minulých dnech nedokázali dohodnout na prodloužení mechanismů přeshraniční pomoci. Uvedli tak v ohrožení životy milionů lidí v Sýrii, kteří jsou na humanitární pomoc sousedních zemí odkázaní. Usnesení bylo poprvé přijato v roce 2014 a umožňovalo mezinárodním nevládním organizacím a Organizaci spojených národů vstupovat na území Sýrie a poskytovat humanitární pomoc lidem, kteří ji neodkladně potřebují,“ nastínila nezisková organizace. Dodává, že do provincie Idlib jen za listopad dorazilo více než 1000 nákladních aut s nezbytnou humanitární pomocí. 

„V malé provincii Idlib momentálně žijí čtyři miliony lidí, z nichž většinu (70 %) tvoří ženy a děti. Přibližně polovinu obyvatel Idlibu ale představují lidé, které okolnosti donutily opustit svůj domov a utéct před nebezpečím. Zhruba dva miliony obyvatel Idlibu proto žijí v polorozpadlých budovách, ve stanech v odlehlých oblastech nebo jsou natěsnaní v jednolůžkových pokojích v domech cizích lidí,“ tvrdí organizace dále.

A v té souvislosti se Člověk v tísni rozhodl vyzvat Radu bezpečnosti OSN: „Člověk v tísni vyzývá členy Rady bezpečnosti OSN, aby zaručili, že usnesení 2449 bude, jakožto naprosto nezbytné usnesení, obnovené před svým vypršením, tedy do 10. ledna. Člověk v tísni se tímto připojuje k výzvě dalších neziskových organizací, které požadují roční prodloužení usnesení, aby tak mohly i nadále poskytovat nezbytnou přeshraniční pomoc.“

Organizace dále podotýká, že situace v severozápadní části Sýrie se během posledních dní dramaticky zhoršila. Tvrdí, že „mnoho Syřanů uteklo do Idlibu, protože tam donedávna byl relativní klid, což se ale nedávno změnilo“.

Připojili též informaci, jak pomoc Člověka v tísni v Sýrii vypadá. „Náš tým bude tento týden distribuovat hygienické balíčky, finanční a potravinovou pomoc více než tisíci rodin,“ dodávají.

Není to jediné území, ze kterého je Člověk v tísni nucen se stáhnout, pokud nebude usnesení OSN obnoveno. Organizace se totiž dostala v druhé polovině tohoto roku i na listinu nežádoucích organizací v Rusku. Jak uvedl její ředitel Šimon Pánek, tak tam prý již posledních deset let nepůsobili, ale podporovali tamní organizace. „Ruská občanská společnost je velmi silná, je tam spousta nápaditých, odvážných a hodnotově založených lidí. To byl také důvod, proč nás chtějí dostat pryč. Ruskému vedení vadí, když někdo podporuje tamní organizace,“ uvedl.

„Žádné konkrétní zdůvodnění jsme nedostali. Ani nevím, jestli existuje. Víme ale, že organizace, které jsou kritické vůči ruskému režimu, se vystavují riziku,“ řekl též výkonný ředitel k nucenému ukončení činnosti své organizace.

Podle informací agentury TASS humanitární organizaci Člověk v tísni, které ruské ministerstvo spravedlnosti zařazením na seznam nežádoucích organizací v listopadu zakázalo činnost v zemi, ruští poslanci podezírají, že „se zabývala verbováním a přípravou osob pro účast na nezákonných protestních akcích“.  

Syrská provincie Idlib je poslední provincií, kde mají značnou část území pod kontrolou odpůrci vlády prezidenta Bašára Asada. Syrská armáda podporovaná ruským letectvem tam proti nim vede ofenzivu, kterou v posledních týdnech vystupňovala.

Syrská vláda se pokouší vybojovat Idlib z rukou povstalců a islamistických radikálů od dubna. V minulých dnech byly obnoveny boje v plné míře a civilisté začali prchat po tisících. Většina jich podle agentury Anadolu směřuje do Turecka nebo k turecké hranici. Syrské vládě se díky ruské vojenské pomoci podařilo od roku 2015 získat pod kontrolu 70 procent syrského území.

V Idlibu, který je domovem tří milionů civilistů, v současnosti též dominují bojovníci napojení na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

16:00 Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

Některé novináře zaskočilo, že otěže v sociální demokracii nevzal na sjezdu do rukou Tomáš Petříček.…