Po průšvihu u Debalceve může ukrajinská vláda udělat cokoliv. Zkušený generál Šedivý rozebral možná pokračování konfliktu

18.02.2015 19:23

Spekuluje se o tom, že ukrajinský prezident Petro Porošenko v očekávané večerní promluvě k národu může vyhlásit válečný stav po celé zemi - v reakci na katastrofu u Debalceve. Podle bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého selhává vedení ukrajinské armády, které podle všeho není schopné provést nezbytné operace. Je třeba provést proces změn v armádě, i když to bude možná bolet. Země by ale potřebovala především mír.

Po průšvihu u Debalceve může ukrajinská vláda udělat cokoliv. Zkušený generál Šedivý rozebral možná pokračování konfliktu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý

Někdejší náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý ve středečním Interview ČT24 vysvětloval, co pro kyjevskou vládu znamená katastrofa u Debalceve. "Vzhledem k tomu, co víme o ukrajinské armádě, se dal výsledek očekávat, protože bylo zřejmé, že separatisté mají dost sil k dobytí města," podotkl hned na úvod.

Selhává ukrajinské velení

Podle generála v záloze selhalo vedení operace, ale na druhé straně bychom prý neměli přeceňovat zprávy separatistů o počtu zajatých a zabitých vojáků, pravděpodobně totiž přehánějí, aby své vítězství zveličili. Spekuluje se také o tom, že ukrajinský prezident Petro Porošenko vyhlásí válečný stav, Šedivý si však není jist, zda by to ukrajinské vládě pomohlo. "Ukrajina dnes potřebuje především klid, aby se vzpamatovala," řekl.

"V době, kdy velitelé v Debalceve volali o pomoc, měl generální štáb provést logistickou operaci k posílení jednotek, a pokud toho nebyl schopen, měl dát vojákům včasný rozkaz ke stažení," prohlásil Šedivý. Selhalo velení armády a prezident Porošenko vydal příkaz ke stažení teprve tehdy, když viděl, jak velení koná či spíše nekoná. Ukazuje se, že armáda je velmi slabá, dokonce slabší, než by se navenek mohlo zdát. A s tím je třeba něco udělat. "I když to asi bude bolestný proces," vyjádřil svůj názor host. Separatisté jsou v tomto okamžiku vedeni lépe, což se ukázalo např. při bojích o doněcké letiště.

Separatistům jasně pomáhá ruská technika

Bojeschopnost ukrajinské armády je v tuto chvíli velmi nízká a Ukrajina prý musí své ozbrojené síly budovat od nuly, a to zvláště v okamžiku, kdy ukrajinská armáda používá zastaralou techniku, zatímco Rusové posílají separatistům podstatně výkonnější techniku. Šedivý o zasílání ruské techniky separatistům ani trochu nepochybuje. Ukrajinská armáda musí změnit i způsob nasazování jednotek, dnes vojáky posílá do neefektivních operací.

Šedivý je také jasně přesvědčen, že u Debalceve byla bezpochyby porušena druhá dohoda z Minsku o příměří. Ani jedna strana nepřikročila k realizaci plánu. Selhala také OBSE, která nemohla monitorovat naplňování dohody z Minsku, když na mnohá místa pozorovatelé nebyli vůbec vpuštěni.

V závěru Šedivý připomněl, že ukrajinské armádě byla v minulosti dána možnost západních školení pro své vojáky a není důvod něco podobného nenabídnout i dnes.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

prezidentský plat

V televizi na CNN jste tvrdil, že nevíte, jak byste s platem naložil. Budiž. Ale šokovalo mě, že váháte, zda z něj dát část na charitu. Nemyslíte, že to by měla být smaozřejmost, když berete tolik, co si mnozí z nás nevydělají ani za rok, a že když mám z čeho, je třeba pomáhat těm, co to potřebují...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

20:38 Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

Pánové Petr Pavel, Marek Hilšer, Josef Středula, Pavel Fischer a Marek Hilšer se sešli na další prez…