Po rozpuštění sněmovny bude zákony omezeně schvalovat Senát

18.08.2013 11:55 | Zprávy

Po pravděpodobném rozpuštění sněmovny nezanikne možnost přijímat zákony, byť bude omezena. Zákonodárnou iniciativu převezme Senát, který by mohl schvalovat takzvaná zákonná opatření. Aby zůstala v platnosti, nová dolní komora by je musela potvrdit na první povolební schůzi. Pokud by to neudělala, opatření by účinnosti pozbyla.

Po rozpuštění sněmovny bude zákony omezeně schvalovat Senát
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Senátu proběhl veřejný seminář Umírá Ústav pro studium totalitních režimů?

Zákonná opatření by Senát projednával výhradně na návrh vlády, byť je v demisi, „ve věcech, které nesnesou odkladu a vyžadovaly by jinak přijetí zákona", uvádí ústava. Opatření se nesmějí týkat Ústavy, státního rozpočtu, státního závěrečného účtu, mezinárodních smluv a volebního zákona.

Premiér Jiří Rusnok už dříve možnost předložení zákonných opatření nevyloučil. Kabinet by ale tento institut využil podle něho jen ve výjimečném případě. Ministerstvo zdravotnictví už ohlásilo, že by zákonným opatřením chtělo v souvislosti s verdiktem Ústavního soudu snížit zdravotnické poplatky v nemocnici ze 100 na 60 korun denně. Pokud by se záležitost neřešila, lidé by od ledna za hospitalizaci neplatili vůbec.

 O způsobu přijímání zákonných opatření pojednává senátní jednací řád. Proces je v některých částech odlišný od běžného schvalování předloh. Senát může zákonné opatření vrátit kabinetu k dopracování. Podobný princip platí i ve sněmovně a podle pozorovatelů jde fakticky o měkčí formu zamítnutí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už nic nedostanete.“ Prague Pride v ohrožení? V zámoří se to valí jako lavina

4:40 „Už nic nedostanete.“ Prague Pride v ohrožení? V zámoří se to valí jako lavina

Pořadatelé duhových LGBTQ+ průvodů řeší v USA po zvolení Donalda Trumpa prezidentem problém v podobě…