Po smrti Štrougala: Czernin mu přeje poslední soud. Padl i vtip o ukradených hodinkách

06.02.2023 20:30 | Ze sítí

Ve věku 98 let zemřel někdejší československý premiér a komunistický prominent Lubomír Štrougal, který byl předsedou federální vlády téměř celé období normalizace v 70. letech. Vysoký věk, kterého se Štrougal dožil, je podle senátora Tomáše Czernina trochu osudovou nespravedlností. „Poslední soud ho ale nemine,“ uvedl Czernin.

Po smrti Štrougala: Czernin mu přeje poslední soud. Padl i vtip o ukradených hodinkách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Štrougal

Krátkou zprávu věnoval úmrtí Lubomíra Štrougala na Twitteru historik Petr Blažek. „Zemřel Lubomír Štrougal (1924–2023), symbol nejen normalizačního kariérismu,“ uvedl Blažek na adresu komunistického prominenta.

 

 

Tvrdší komentář připojil senátor Czernin, který připomněl, že i někteří další význační komunisté se dožili vysokého věku. „Karel Vaš se dožil 96 let. Miloš Jakeš 97 let. Lubomír Štrougal 98 let. Někdy si říkám, že osud umí být nespravedlivý. Nicméně jsem přesvědčen, že poslední soud je nemine a každý z nich bude souzen podle svého jednání a skutků během života,“ napsal Czernin a poté ještě vypočítal, kolik utrpení komunistický režim v Československu způsobil.

„Režim, kterému sloužili, má na kontě zhruba 280 popravených z politických důvodu, 374 zastřelených na hranicích, 4 500 až 7 000 obětí komunistických lágrů, 250 tisíc lidi odsouzených z politických důvodů a až 300 tisíc lidí v emigraci. A nespočet zničených rodin. Nezapomeneme,“ dodal Czernin.

 

 

„Zemřel Štrougal. Smutný pro rodinu. To je celý. Za víc než krátký tweet smrt komunistického prominenta nestojí,“ reagoval naopak stručně uživatel Lumpenkavárník.

 

 

Na Facebooku se objevila i anekdota, která si střílí z Lubomíra Štrougala. „Předseda vlády ČSSR Lubomír Štrougal se jednoho podzimního večera roku 1984 vrátí domů z práce, nadřený a v prachmizerné náladě. Jeho manželka se na něj podívá a ptá se ho: ‚Co se stalo – nikomu si dnes nemohl nařídit, aby se zabíjelo na hranicích?‘

Štrougal na to: ‚Ale né, kdybys jen viděla, jaké krásné hodinky měl ten nový japonský velvyslanec, kterého jsme dnes přijali na Hradě. Celé zlaté včetně pásku, digitální, dokonalý div techniky...‘ ‚No tak je ukaž, ukaž,‘ řekla nedočkavě manželka. A Štrougal na to zklamaně: ‚Nemám je, první mu podal ruku Husák...‘“ píše se na stránce Filosofický klub 2008.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…