Po významném projevu Vladimira Putina má americký konzervativec jasno. Ruskému prezidentu hrozí toto obrovské nebezpečí

27. 10. 2014 10:57

Ruský prezident Putin přednesl v pátek u příležitosti jedenáctého setkání v rámci diskuzního fóra Valdajského klubu projev, ve kterém kritizoval zahraniční politiku Spojených států a odmítl, že by jeho cílem bylo vybudovat z Ruska říši typu Sovětského svazu.

Po významném projevu Vladimira Putina má americký konzervativec jasno. Ruskému prezidentu hrozí toto obrovské nebezpečí
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Prezident Putin ve svém asi čtyřicetiminutovém projevu zdůraznil, že Rusko není tím, kdo celý konflikt vyvolal. Dále řekl, že uvalení sankcí na Rusko bylo zásadní chybou Západu. „Rusko ovšem nebude Západ prosit, aby sankce odvolal. Nebudeme se rovněž urážet a podnikat odvetné kroky. Naše země je soběstačná a nezávislá. To však neznamená, že bychom chtěli z Ruska vytvořit nějaké nové impérium, z čehož nás Západ neustále obviňuje," uvedl Putin.

Kriticky se ruský prezident vyjádřil i k zahraniční politice Spojených států. „Amerika se stále snaží získat celosvětové dění pod svoji kontrolu. Pro splnění tohoto cíle neváhá rozdmýchávat konflikty v jakékoli části světa. Naposledy na Ukrajině a Blízkém východě. Zde Spojené státy podporovaly i stále podporují neofašisty a islámské radikály. Washington činí svět stále více nebezpečnějším místem," dodal Putin.

Vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy mají sestupnou tendenci. Před měsícem při svém vystoupení na Valném shromáždění OSN dokonce americký prezident Barack Obama označil společně s virem ebola a Islámským státem právě Rusko za tři nějvětší hrozby současného světa. Zlepšení vzájemných vztahů vedle krize na Ukrajině nepřispělo ani udělení azylu Edwardu J. Snowdenovi. Před mnoha měsíci se navíc Putin veřejně postavil proti záměru Obamy bombardovat Sýrii.

„Nacházíme se ve velmi nebezpečné situaci, protože obě dvě strany se uchylují k politice plné emocí. Putinův projev na Valdajském klubu je dalším signálem, že konflikt se zatím neblíží ke konci. Putin dal jasně najevo, že si nepřeje být srovnáván s ebolou a nehodlá se smiřovat s pokračováním sankcí," komentoval prezidentovo vystoupení pro The New York Times předseda Euroasia Group Cliff Kupchak.

K Putinovu vystoupení se vyjádřil i známý americký konzervativec Paul Craig Roberts, který je známý svými proruskými postoji. Roberts míní, že tímto projevem Putin prokázal, že je jediným a nezpochybnitelným vůdcem současného světa. Dokonce přichází s odvážnou myšlenkou, že se jej pokusí CIA odstranit. „Využijí k tomu některého z muslimských teroristů, které CIA podporuje v Rusku. Na rozdíl od Obamy je Putin stále mezi lidmi. To z něj však dělá snadný terč," míní Roberts.

Roberts stejně tak kritizuje americká média, která podle jeho názoru měla Putinovu projevu věnovat zvýšenou pozornost. „V rozumné západní společnosti bychom jeho projev slyšeli v plném rozsahu a komentovali by jej nezávislí experti. Přitom v současných Spojených státech existuje jen málo politiků a akademiků, kteří by bylli schopni přednést tak kvalitní analytický projev. Amorální Západ prostě není schopen vyprodukovat politika takových kvalit," tvrdí Roberts.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský špion v tramvaji. Politik Václav Moravec, tvrdohlavý Pospíšil. A Respekt jako Gustáv Husák... Soukup ohlásil vstup do politiky a pak se s Ovčáčkem totálně odvázali

22:01 Ruský špion v tramvaji. Politik Václav Moravec, tvrdohlavý Pospíšil. A Respekt jako Gustáv Husák... Soukup ohlásil vstup do politiky a pak se s Ovčáčkem totálně odvázali

Jaromír Soukup, generální ředitel TV Barrandov, pozval do vysílání hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka.…