Pochodu proti antisemitismu se v Praze zúčastnily stovky lidí

19.04.2015 21:05

Stovky lidí se v neděli zúčastnily 12. ročníku Pochodu dobré vůle, který se pod heslem "Kulturou proti antisemitismu" uskutečnil v centru Prahy. Účastníci pochodu, mezi nimiž byli lidé všech generací včetně zhruba stovky mladých lidí z Německa, si po cestě částí pražského židovského města vyslechli projevy před budovou Rudolfina. Akce vyvrcholila kulturním programem ve Valdštejnské zahradě. Podle pořadatelů dorazilo více než 500 lidí.

Pochodu proti antisemitismu se v Praze zúčastnily stovky lidí
Foto: Redakce
Popisek: Izrael

Součástí akce bude i večerní koncert izraelských jazzových kapel v divadle U Hasičů. "Se znepokojením sledujeme celkovou radikalizaci společnosti, a zejména stále silnější vlnu nepřátelské propagandy namířené proti Židům. Považujeme za alarmující, že Židé se dnes v řadě zemí Evropy opět necítí bezpečni," uvedl Mojmír Kallus, předseda pořádajícího Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ).

Ve Valdštejnské zahradě vedle přímých účastníků holocaustu promluvili izraelský velvyslanec

Na cestu z náměstí Franze Kafky vyrazili účastníci pochodu v čele s hercem Janem Potměšilem na invalidním vozíku za zpěvu a zvuků trubek s hesly podporujícími stát Izrael a jeho obyvatele. V průvodu bylo mnoho českých, izraelských i německých vlajek a studenti přinesli portréty "zmizelých sousedů", židovských spoluobčanů ze svého rodného města.

Na Palachově náměstí před Rudolfinem se jeho účastníci zastavili k pietní vzpomínce na oběti holokaustu. V podání souboru Studánka zazněla česká a izraelská hymna a skladba Terezínský marš. Poté sedm mladých lidí zapálilo symbolické svíce, mimo jiné "na paměť rodin, které se proměnily v dým".

Ve Valdštejnské zahradě vedle přímých účastníků holocaustu promluvili izraelský velvyslanec Gary Koren, pražský radní pro kulturu Jan Wolf, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, který mimo jiné připomněl nečinnost policie při skandování sparťanských fotbalových fanoušků 'Jude Slavie', a ministr kultury Daniel Herman. "Antisemitismus je jednou z nejhroznějších forem netolerance," uvedl Herman.

Součástí programu bylo hudebně-dramatické pásmo sestavené z úryvků z knihy Eriky Bezdíčkové Moje dlouhé mlčení. Promluvili i pamětníci holokaustu Dagmar Lieblová a Toman Brod.

Cílem akce, kterou pořádalo Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém, bylo podle pořadatelů mobilizovat občany, jimž není lhostejný narůstající antisemitismus v Evropě. Více na: www.vsichnijsmelidi.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…