Podívejte se, kde všude MŽP povolilo průzkum pro úložiště radioaktivního odpadu

24.10.2014 19:58

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) povolilo průzkum pro úložiště radioaktivního odpadu ve všech sedmi lokalitách, o něž žádala Správa úložišť. Může tam provést první etapu geologických průzkumných prací a posoudit, zda jsou vybraná míta pro hlubinné úložiště vhodná. ČTK o tom dnes informovala Tereza Bečvaříková ze Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).

Podívejte se, kde všude MŽP povolilo průzkum pro úložiště radioaktivního odpadu
Foto: ANO
Popisek: Ministr životního prostředí Richard Brabec

Ministerstvo již v úterý uvedlo, že ze zákona nic nebránilo vydat kladné rozhodnutí, protože tato fáze průzkumu nemá dopady na životní prostředí. Aktivisté se ale dlouhodobě snaží celý proces zastavit, také občané s úložišti nesouhlasí a odmítali je i v referendu. Někteří starostové se chtějí odvolat. První etapa geologických průzkumných prací podle Bečvaříkové zahrnuje povrchové měření, sběr dat, sondáže a odběr hornin pomocí neinvazivních metod.

Dotčené obce dostanou na oplátku dotace

Průzkum se provede v lokalitě Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, u Březového potoka poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, v Magdaleně na Táborsku, Čihadlu na Jindřichohradecku, Kraví hoře na Žďársku, Hrádku na Jihlavsku a v Horce pod Velkým Meziříčím.

Pokud kladná stanoviska nabudou právní moci, mají ze zákona dotčené obce nárok čerpat ročně pro jednu lokalitu příspěvky až 12 milionů korun. Celkem stát vyčlenil 72 milionů na rok. Peníze se budou obcím vyplácet po dobu, kdy bude průzkum trvat.

V obci Lodhéřov poblíž lokality Čihadlo se v roce 2004 v referendu proti úložišti vyjádřilo 99 procent obyvatel. Lidem na Žďársku naopak původně vadil záměr správy úložišť méně než jinde, protože jsou zvyklí na těžbu uranu. Předloni zde ale začalo aktivně vystupovat sdružení Nechceme úložiště Kraví hora. Starosta Chanovic na Klatovsku bude s dalšími obcemi připravovat odvolání proti rozhodnutí pro území Březový potok. S úložištěm ani s průzkumem nesouhlasí už 11 let.

Úložiště by v Česku mělo fungovat od roku 2065

Do 15 dnů od doručení rozhodnutí se mohou obce na ministerstvo odvolat. "Pokud o odvolání nerozhodne přímo příslušný odbor ministerstva, pak se jím bude zabývat rozkladová komise jako poradní orgán ministra. Konečné rozhodnutí o rozkladu vydá ministr životního prostředí," uvedla dnes na webu ministerstva tisková mluvčí resortu Petra Roubíčková.

Podle ní mají ze zákona ještě současní starostové veškeré původní pravomoci do zvolení nových zastupitelstev, a mohou se tak v řádné lhůtě odvolat. Pokud obce nemají sestavená zastupitelstva a nové starosty, mohou podat takzvané blanketní odvolání a požádat MŽP o prodloužení lhůty k jeho doplnění. Úřad je podle mluvčí připraven požadavku vyhovět.

Úložiště by v Česku mělo fungovat od roku 2065, jeho stavba potrvá 15 let. Vyhořelé palivo ze šesti jaderných bloků ČEZ v Temelíně a Dukovanech se nyní ukládá do meziskladů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí

22:35 Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí

Nového primátora i koalici hlásí severočeský Jablonec nad Nisou. Je jím Jiří Čeřovský. Tak úplně nov…