Podle Fica může Slovensko přijmout opatření k ochraně hranic s Rakouskem

20.02.2016 20:27

Po rozhodnutí Vídně omezit počet žadatelů o azyl je Slovensko připravené přijmout technická opatření k ochraně hranic s Rakouskem. Během druhého dne summitu Evropské unie v Bruselu to prohlásil slovenský premiér Robert Fico, kterého dnes citují slovenské sdělovací prostředky. Česká republika je podle svého ministra vnitra Milana Chovance na případné omezení toku migrantů v Rakousku dlouhodobě připravena.

Podle Fica může Slovensko přijmout opatření k ochraně hranic s Rakouskem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér SR Robert Fico

„Musíme se připravit i na technické bariéry. Pokud začínají některé země, tak jako Rakousko, přijímat jednostranná opatření, což by mohlo v důsledku znamenat, že budeme pod obrovským tlakem migrantů, pak i my máme právo přijímat jednostranná opatření,“ řekl Fico podle slovenské tiskové agentury TASR.

Dodal nicméně, že jednostranné kroky nepovažuje za dobrou cestu. Tu dlouhodobě vidí v uzavření a ochraně vnějších evropských hranic, nikoli v jejich ochraně uvnitř EU. Myslí si ovšem, že na zmíněné rozhodnutí Rakouska budou reagovat i další země. „Slovensko v migrační vlně neselhalo, a proto za to nehodláme platit daň,“ zdůraznil Fico na tiskové konferenci.

Česko je na nynější rakouský postup podle Chovance dlouhodobě připraveno. Uvedl, že Rakušané omezí jen počet žádostí o mezinárodní ochranu, přesun do Německa dál umožní. „To by nemělo mít na ČR vliv. Pokud by se stalo cokoliv, co by vybočilo a ohrožovalo ČR, jsme připraveni v řádu několika hodin nasadit armádu, policii ve zvýšené míře na česko-rakouské pomezí,“ řekl ČTK Chovanec. Případně zadržené migranty by pak Česko vracelo do Rakouska.

Fico: Musíme být připraveni pro případ zadržení většího množství migrantů

Technická opatření na Slovensku by se měla spustit poté, co před rakouskou hranicí zůstanou větší skupiny migrantů, které by si následně pro cestu do Německa mohly vybrat jinou trasu. Podle Fica rakouské rozhodnutí na čtvrtečním a pátečním summitu EU vyvolalo velké napětí.

„V úseku, kterému můžeme říkat trojúhelník Slovensko – Maďarsko – Rakousko, jsme připravení v krátké době zajistit příslušná technická opatření, pokud to bude nutné,“ citoval Fica zpravodajský server pravda.sk. „Máme na mysli především naváděcí bariéry či podstatně účinnější ochranu zelené hranice na úseku mezi Maďarskem a Slovenskem. Stejně tak ale musíme reagovat na možnost, že by byla zadržena větší skupina migrantů,“ dodal slovenský premiér. To podle Fica znamená, že nepůjde jen o opatření na hranicích Rakouska, Slovenska a Maďarska, ale také o opatření ve vnitrozemí.

Vídeň oznámila, že letos přijme maximálně 37 500 žádostí o azyl, loni jich bylo zhruba 90 000. Rakousko hodlá přes hranice se Slovinskem pouštět denně jen 80 osob, které chtějí požádat o azyl na rakouském území. Kromě nich povolí vstup maximálně dalším 3 200 migrantům mířícím do sousedního Německa.

Panují obavy, aby toto opatření nemělo dominový efekt, kdy státy v západní části Balkánského poloostrova budou muset značně omezit pohyb žadatelů o azyl, což vyvolá humanitární krizi v Řecku. Právě tam v současnosti z Turecka přichází většina utečenců mířících dále na sever Evropy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd, čtk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…