Podle NKÚ neumíme čerpat fondy EU. Kalousek to odmítá

26.06.2012 12:33

Česko podle průzkumu Nejvyššího kontrolního úřadu stále chybuje jak při čerpání peněz z fondů EU, tak i výdajů do rozpočtu unie. Loni Česko z unijních peněz čerpalo tři miliardy eur a do rozpočtu naopak odvedlo 1,7 miliardy eur.

Podle NKÚ neumíme čerpat fondy EU. Kalousek to odmítá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prostor ohraničený policejní páskou

Poskytovatelé a administrátoři dotací nejvíce chybují při výběru projektů, jejich průběžném sledování a zpětné kontrole. Nejčastější prohřešky příjemců dotací jsou v nesprávném zadávání veřejných zakázek, v uplatňování nezpůsobilých výdajů a v nedodržení podmínek stanovených v projektech, vyplývá z EU Reportu, který vydal NKÚ.

Rozpočet by díky lepší komunikaci získal 10 miliard

Podle NKÚ by si státní rozpočet mohl polepšit na DPH zhruba o deset miliard Kč ročně, kdyby spolu lépe komunikovaly celní správa a finanční úřady, a přijaly doporučení Nejvyššího kontrolního úřadu.

Česko v roce 2011 odvedlo do evropské kasy 1,7 miliardy eur a čerpalo tři miliardy. Jak však podotkl viceprezident úřadu Miroslav Kala, částka mohla být ještě vyšší. "Nebýt problémů, které v průběhu roku nastaly," uvedl viceprezident. V současném roce pak podle něj problémy ještě narostly.

Zprávu letos NKÚ vydal popáté. Podle Miroslava Kruchiny, jednoho z autorů zprávy, se však ukázalo, že přetrvávají prakticky stále stejné nedostatky, na které NKÚ za tu dobu rok co rok poukazoval.

Se závěry kontrolorů ale nesouhlasí ministerstvo financí. "Závěry kontroly nejsou dle našeho názoru zcela objektivní, v mnohém jsou zavádějící a v některých bodech mají až spekulativní charakter, a proto je nutné jejich takto prezentovanou podobu rezolutně odmítnout," reagoval na zprávu EU report mluvčí rezortu Ondřej Jakob.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …