Podle Sobotky by měl Zeman kandidáty na profesory jmenovat

6. 5. 2015 16:06

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) má za to, že trojice akademiků, které prezident Miloš Zeman nechce jmenovat profesory, splnila zákonné podmínky. Hlava státu by to měla respektovat a jmenovat je, řekl dnes Sobotka na tiskové konferenci po jednání vlády.

Podle Sobotky by měl Zeman kandidáty na profesory jmenovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka

Zeman odmítl podepsat jmenování tří navržených vysokoškolských profesorů, jde o docenty Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. Důvodem je podle Hradu minulost kandidátů. Akademici rozhodnutí prezidenta označují za nepřijatelný zásah do principů akademických svobod.

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) dnes kvůli sporu zrušil čtvrteční slavnostní jmenování profesorů. Situaci se snaží uklidnit svoláním schůzky s prezidentem a některými rektory. Kdy se setkání uskuteční, zatím není jasné.

Sobotka i vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek Chládkovu iniciativu uvítali. Sobotka má také za rozumné, že bylo odloženo slavnostní jmenování. Zároveň ale vyjádřil přesvědčení, že by měl prezident změnit své rozhodnutí. Kandidáti podle něj splnili zákonné podmínky. „Já se domnívám, že pan prezident by měl toto respektovat a měl by je jmenovat,“ řekl ministerský předseda.

Sobotka i Bělobrádek se shodují v tom, že kvůli chování Zemana není důvod náhle měnit vysokoškolský zákon, který jmenování profesorů upravuje. Stejný názor má ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). „Ohledně povinnosti prezidenta jmenovat profesory by byl zajímavý výsledek případného soudního posouzení, přinejmenším řádného odůvodnění rozhodnutí,“ napsal v textové zprávě ČTK. Prezident by podle něj měl respektovat akademické svobody a samosprávu vysokých škol.

Procedura jmenování profesorů je ostře sledována od jara 2013, kdy prezident dlouho odmítal jmenovat profesorem literárního historika Martina C. Putnu. Uvažovalo se o tom, že by tato pravomoc přešla z prezidenta na ministra školství nebo předsedu Senátu, ale rektoři si přáli současný stav zachovat. Tato pravomoc prezidentovi má zůstat i podle novely vysokoškolského zákona, kterou nedávno schválila vláda.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Teď vás naštvu! Babiš utřel Jiřího Mádla a Milion chvilek

19:54 Teď vás naštvu! Babiš utřel Jiřího Mádla a Milion chvilek

Premiér Andrej Babiš (ANO) přišel s pravidelnou nedělní zprávou „Čau lidi“ na svém facebookovém prof…