Podle návrhu rozpočtu na příští rok by výdaje měly klesnout zhruba polovině úřadů

15.06.2015 13:43

Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá meziročně s poklesem výdajů u zhruba poloviny ministerstev a dalších státních úřadů. Nejvíce mají klesnout výdaje na státní dluh, a to o 7,5 miliardy korun. Naopak o téměř devět miliard korun by měly výdaje stoupnout Ministerstvu práce a sociálních věcí. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu, který má ČTK k dispozici. Údaje jsou bez započtení peněz z fondů EU a dalších finančních mechanismů.

Podle návrhu rozpočtu na příští rok by výdaje měly klesnout zhruba polovině úřadů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Celkově Ministerstvo financí navrhuje pro příští rok výdaje bez unijních peněz ve výši 1,139 bilionu korun. Letos rozpočet počítá s částkou o zhruba devět miliard nižší, tedy 1,130 bilionu korun. Do roku 2018 by podle materiálu měly výdaje rozpočtu stoupnout až na 1,206 bilionu korun.

Státní rozpočet i jeho parametry mohou ovšem doznat ještě výrazných změn, vždy tomu tak v předchozích letech bylo. Dnes například o návrhu bude jednat koaliční rada. Ta se zatím shodla na schodku rozpočtu, který by měl být příští rok 70 miliard korun. Vláda musí schválit návrh rozpočtu do konce září.

Ministerstvo řízené Marksovou má získat meziročně navíc téměř devět miliard

Tradičně téměř polovina výdajů rozpočtu jde na vrub Ministerstva práce a sociálních věcí, které by mělo získat na výdaje přes 536 miliard korun, tedy meziročně o 8,9 miliardy více. O dvě miliardy na 46,1 miliardy korun by měly vzrůst výdaje Ministerstva obrany. Ty by měly růst i nadále a v roce 2018 dosáhnout téměř 52 miliard korun. Také Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy by si podle návrhu MF mělo příští rok polepšit, a to o 2,3 miliardy na 131,1 miliardy korun. Ministerstvu vnitra by měly stoupnout výdaje o 1,5 miliardy na 55,8 miliardy korun. Z toho 700 milionů dostane úřad jako příspěvek na částečnou úhradu ztráty z poštovní univerzální služby.

Naopak nižší o 7,5 miliardy by měly být ve srovnání se schválených rozpočtem na letošní rok výdaje na státní dluh. Méně peněz také MF navrhuje pro Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Podle prezentace Ministerstva financí pro dnešní koaliční radu počítají výdaje navrženého rozpočtu s růstem platů státních zaměstnanců o tři procenta a zaměstnanců ve státní službě o další dvě procenta navíc. Platy soudců a státních zástupců by měly růst o dvě procenta a dalších ústavních činitelů o 6,6 procenta.

Jak porostou platby za státní pojištěnce, ještě není jasné

U valorizace důchodů počítá návrh pouze se zákonnou valorizací, tedy s růstem penzí příští rok o 105 korun. Vláda dnes přitom schválila jednorázové zvýšení důchodů ještě letos o 600 korun. Dále MF počítá s nárůstem plateb za státní pojištěnce o jedno procento. ČSSD požaduje růst vyšší, vláda dnešní jednání o platbách za státní pojištěnce přerušila.

V dalších oblastech MF navrhuje zvýšit o 300 milionů na 1,3 miliardy podporu exportu Českou exportní bankou a o jednu miliardu navýšit základní kapitál EGAP. Zároveň chce MF snížit o desetinu nároky ministerstev a institucí z dříve nespotřebovaných výdajů, tedy o 4,6 miliardy korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peklo kvůli vakcínám. USA, země svobody? Legendární boxer nemohl mlčet

22:08 Peklo kvůli vakcínám. USA, země svobody? Legendární boxer nemohl mlčet

Očkování proti covidu-19 vyvolává velké názorové neshody nejen ve společnosti, ale i v oblasti vrcho…