Podle odborů může být čínský dovoz pro české ocelářství likvidační

29.01.2016 22:42

Pokud Evropská unie od začátku příštího roku změní status Číny na tržní ekonomiku, může to být pro české ocelářství likvidační. Po dnešním jednání s ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD) to uvedl předseda odborového svazu KOVO Jaroslav Souček. Podle ministra je možným řešením zachování takzvaných antidumpingových cel.

Podle odborů může být čínský dovoz pro české ocelářství likvidační
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odbory KOVO

"Je potřeba, aby tlak Evropské unie byl tlakem celku, protože jinak jednotlivé státy asi nebudou moci vzdorovat tomu, že by Čína získala statut tržní ekonomiky," řekl dnes Souček.

Evropská unie se stejně jako další členové Světové obchodní organizace (WTO) musí rozhodnout, zda Číně do letošního 11. prosince status tržní ekonomiky udělí. Pokud by tak učinila, čínské zboží by se jednodušeji dostávalo na evropský trh. Čína se stala členem WTO v prosinci 2001. Při svém vstupu přijala na 15 let status netržní ekonomiky. Právě tento termín ale v prosinci vyprší.

Podle Mládka bude status Číně velice pravděpodobně opravdu udělen, velice pravděpodobné ale podle něj je i to, že po dobu jejich platnosti budou zachována i antidumpingová cla. "V zásadě to znamená odložení dopadu o pět let," uvedl ministr. Dodal, že antidumpingová cla budou moci být uplatňována, i když Čína bude tržním státem, jejich výše ale bude menší.

Analytik společnosti Colosseum František Bostl dnes ČTK řekl, že Evropská unie nově používá antidumpingová cla například na dovoz za studena válcované oceli z Ruska a právě z Číny. "V případě Ruska se jedná o dodatečnou daň 26 procent, u Číny pak 16 procent," uvedl Bostl. "Jedná se pouze o další nástroj k ochraně evropských ocelářů. Významná část těchto opatření vyprší dle databáze MPO v roce 2020," dodal.

Nerovnoměrnost evropské ekologické legislativy

Souček po jednání dále uvedl, že odboráři dnes s ministrem jednali také o nerovnoměrnosti evropské ekologické legislativy. "Problém je to, že jsou v ní velké rozdíly mezi evropskými zeměmi," uvedl Souček. Upozornil, že například v Polsku jsou ekologické limity pětkrát nižší než v ČR. "Shodli jsme se proto, že bude nutný dialog s polskou vládou, do Varšavy za týden shodou okolností letím," potvrdil Mládek.

Podle Součka by měla v únoru také vzniknout pracovní skupina, která by situaci v českém ocelářství řešila. Jejími členy budou zástupci ministerstva průmyslu, odborů i zaměstnavatelů, dodal.

Podle předběžných dat Hutnictví železa, klesla loni výroba surového železa v tuzemských hutích meziročně o 2,9 procenta na zhruba čtyři miliony tun. Hutě vyrobily i méně surové oceli, a to 5,26 milionu tun, což bylo o 1,8 procenta méně než v roce 2014. Podle asociace je hlavním důvodem poklesu uzavření ocelárny Vítkovice Steel v Ostravě. Provoz ukončila na konci loňského září.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

11:08 Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

„To, co mně na tom vadí nejvíc, je to, že tady někdo do tebe něco hustí na plný kule a snaží se tě p…