Pane doktore, rozhodnutím Vrchního soudu v Olomouci byli vaši synové pravomocně odsouzeni k odnětí svobody v délce šesti let a devíti měsíců a navíc k peněžitému trestu sedm milionů korun v kauze chomutovských solárních elektráren, pojmenovaných po vašich synech, Zdeněk Sun a Saša Sun. Hlavou celé skupiny Z GROUP jste ale vy. Proč tedy ukázala justice právě na vaše syny?
Nejprve bych chtěl upřesnit, že elektrárny se nejmenují po synech, ale po vnucích. To je ale formalita. Důležitější je, že oba synové nemají majetkově s těmito elektrárnami nic společného. Nevlastní ani jednu akcii. Jsou kriminalizováni za jediný podpis na nepodstatném dokumentu. Pro mě je to zcela nepochopitelné a zároveň nespravedlivé. Moji synové nic nezákonného neudělali a spíš mě to vede k úvahám, že někdo se chce přes tyto elektrárny a mé syny dostat k některému z mého druhu podnikání. Mohou to být samotné elektrárny, železárny, lázně, autobusová divize… Cokoliv.
Co vás vede k takové úvaze?
To je jednoduché. Žádná ze solárních elektráren, kterých byly v závěru roku 2010 zprovozňovány desítky, neměla takové problémy s udělením licencí jako naše elektrárny. Na řadu elektráren, které v posledních dnech roku 2010 ani nestály, inspektoři Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vůbec nepřišli a licenci udělili z kanceláře od stolu. Tuto skutečnost tehdejší vrcholní inspektoři sami veřejně přiznali. S udělením licencí našim elektrárnám neustále otáleli a vyloženě se jim do jejich udělení nechtělo. Neustále nacházeli naprosto banální nedostatky, které na samotnou funkci a provoz elektrárny neměly absolutně žádný vliv. Nakonec jsme je doslova dotlačili k nám na elektrárnu v poslední den roku 2010 a po fyzickém obhlédnutí celého areálu se dva rozhodující inspektoři ze tří vyslovili pro udělení licence. Na toho třetího, který byl proti vydání, jsme přitom čekali hodinu před centrálou ERÚ v Praze, protože byl u tehdejšího ředitele ERÚ. Nikdo mně nevymluví, že tam se rozhodovalo o tom, jestli licenci vydat, či nikoliv. ERÚ prostě potřeboval v ten den někoho „popravit“, aby odvedl pozornost od desítek licencí udělených jen tak od stolu. Prostě už tehdy jsme dostali cejch „obětního beránka“. A protože se mu to nepovedlo 31. prosince 2010, tak musela vzniknout kauza, která se vleče už osm let.
To se k přezkoumávání nedostaly žádné jiné elektrárny?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Barbora Richterová