Podnikatelé z ČR letí na Kubu. Vůbec poprvé

10.10.2015 10:15

Na Kubu dnes odlétá první podnikatelská mise zástupců tuzemských firem v novodobé historii. Více než dvacítka podnikatelů se připojí k oficiální návštěvě této ostrovní země, vede je náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa.

Podnikatelé z ČR letí na Kubu. Vůbec poprvé
Foto: wikipedia
Popisek: Vlajka Kuby

V delegaci jsou firmy, které chtějí navázat na tradici svých předchůdců, mimo jiné Wikov Industry (dříve Škoda Ozubená kola) či Full Medical Services (systémově navazuje na spolupráci veřejného zdravotnictví Československa a Kuby). Rozjednané kontrakty už má na ostrově výrobce zdravotnických lůžek Linet.

Cílem cesty je otevřít českým firmám v souvislosti s uvolňováním poměrů na Kubě obchodní možnosti na kubánském trhu. „Velký potenciál pro budoucí spolupráci mezi firmami vidím v oblasti vědy a výzkumu, energetiky, strojírenství, dopravy, potravinářství nebo cestovního ruchu. Kuba totiž představuje zemi, která potřebuje téměř vše,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Řešit se bude i sedmimiliardový dluh Kuby vůči ČR

V delegaci je zastoupeno i Ministerstvo financí, které chce jednat o řešení kubánského dluhu, jenž dosahuje téměř sedmi miliard korun. Podle náměstka ministra zahraničí Martina Tlapy se chce Česko dohodnout na způsobu splácení. Jednou z možností je i kapitalizace dluhu, a to tak, že by se tuzemské firmy podílely na projektech na Kubě, čímž by se část dluhu odepsala.

Od cesty si slibujeme, že se nám podaří obnovit obchodní spolupráci, a navázat tak na dobré jméno řady výrobků s označením Made in Czechoslovakia, což nás dnes staví oproti jiným zemím do určité výhody,“ uvedla předsedkyně letos v srpnu vzniklé Česko-slovensko-kubánské smíšené hospodářské komory Ivana Tichotová.

Kubě pomůžeme i se vzděláváním

Dalším cílem podle ní bude pomoci Kubě se zabezpečením dostatku kvalifikované pracovní síly, která by byla schopna se plnohodnotně zapojit do pracovního procesu v souvislosti s dnešním rozvojem země. „I tady věříme v úspěch, protože i v oblasti vzdělávání můžeme navázat na tradici bohaté spolupráce mezi oběma zeměmi,“ dodala k cestě Tichotová.

Spojené státy od začátku letošního roku postupně zmírňují hospodářská omezení vůči Kubě a po padesáti letech smějí mít americké podniky na ostrově svou kancelář. Obchodní embargo, které USA zavedly vůči Kubě počátkem 60. let, ale stále platí. V květnu vyškrtly USA Kubu ze seznamu zemí podporujících terorismus, na němž byla přes 30 let.

Na začátku listopadu odletí na Kubu další delegace českých podnikatelů vedená náměstkem ministra průmyslu. Vývoz z České republiky na Kubu dosáhl loni 513 milionů Kč. Mezi nejčastěji vyvážené zboží patří obilné výrobky, elektrická zařízení, přístroje a spotřebiče, mléčné výrobky, výrobky z pryže, farmaceutika či hnojiva. Dovezlo se naopak zboží v hodnotě 268 milionů Kč – rum, tabákové výrobky, léčiva, káva, kakao či ryby.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trump mávl rukou: Ztráta času! Přitom se chystá velký výslech

14:06 Trump mávl rukou: Ztráta času! Přitom se chystá velký výslech

Velké odhalení, nebo jenom zopakování toho, co už se vědělo? V Americe bude před Kongresem poprvé ve…