Podnikatelé z ČR letí na Kubu. Vůbec poprvé

10.10.2015 10:15 | Zprávy
autor: vam, čtk

Na Kubu dnes odlétá první podnikatelská mise zástupců tuzemských firem v novodobé historii. Více než dvacítka podnikatelů se připojí k oficiální návštěvě této ostrovní země, vede je náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa.

Podnikatelé z ČR letí na Kubu. Vůbec poprvé
Foto: wikipedia
Popisek: Vlajka Kuby

V delegaci jsou firmy, které chtějí navázat na tradici svých předchůdců, mimo jiné Wikov Industry (dříve Škoda Ozubená kola) či Full Medical Services (systémově navazuje na spolupráci veřejného zdravotnictví Československa a Kuby). Rozjednané kontrakty už má na ostrově výrobce zdravotnických lůžek Linet.

Cílem cesty je otevřít českým firmám v souvislosti s uvolňováním poměrů na Kubě obchodní možnosti na kubánském trhu. „Velký potenciál pro budoucí spolupráci mezi firmami vidím v oblasti vědy a výzkumu, energetiky, strojírenství, dopravy, potravinářství nebo cestovního ruchu. Kuba totiž představuje zemi, která potřebuje téměř vše,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Řešit se bude i sedmimiliardový dluh Kuby vůči ČR

V delegaci je zastoupeno i Ministerstvo financí, které chce jednat o řešení kubánského dluhu, jenž dosahuje téměř sedmi miliard korun. Podle náměstka ministra zahraničí Martina Tlapy se chce Česko dohodnout na způsobu splácení. Jednou z možností je i kapitalizace dluhu, a to tak, že by se tuzemské firmy podílely na projektech na Kubě, čímž by se část dluhu odepsala.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…