Pohodlí u voleb? O to jim vůbec nejde. Korespondenční volba pod palbou

21.06.2024 21:15 | Monitoring

„Čistokrevné zlo“ či „konec důvěry občanů v demokratické volby a v jejich výsledky.“ To zní od opozice poté, co Poslanecká sněmovna většinově schválila korespondenční volby, zavádějící možnost hlasovat poštou pro Čechy žijící v zahraničí. „Vládní koalice se tváří, že v korespondenční volbě jim jde o usnadnění a rovnost voleb pro všechny, ale všichni víme, že ve skutečnosti jde o něco jiného,“ naznačila například poslankyně ANO Jana Mračková Vildumetzová. Že jde o „paskvil“ však zaznívá též z jedné z vládních stran. „Pro tenhle paskvil ruku nezvednu,“ ozvalo se.

Pohodlí u voleb? O to jim vůbec nejde. Korespondenční volba pod palbou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Vít Rakušan

Korespondenční volbu v pátek podpořilo 92 z přítomných 168 poslanců vládní koalice. 75 opozičních poslanců ANO a SPD hlasovalo proti této novele, která má již při příštích sněmovních volbách umožnit Čechům žijícím v zahraničí hlasovat poštou.

Návrh zavádí možnost, že by nejen ve sněmovních volbách mohly poštou hlasovat rovněž i tisíce Čechů při prezidentských a evropských volbách a týkat se by se dle SeznamZpráv.cz to mohlo až 300 tisíc lidí.

Projednávání možnosti korespondenční volby dospělo k hlasování po přibližně 96 hodinách, kdy poslanci vládní koalice stanovili pevné hlasování na pátečních 13 hodin, přestože v té době chtělo hovořit ještě 56 opozičních poslanců. Na jejich projevy již však nedošlo a poslanci vládních stran novelu schválili. S návrhem na opětovné projednání předlohy ve druhém čtení hnutí ANO neuspělo, stejně jako i hnutí SPD, které navrhovalo zamítnutí novely. Pro korespondenční volbu hlasoval vedle vládních stran též nezařazený poslanec Ivo Vondrák (dříve ANO).

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

18:12 Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

Předseda vlády ČR Petr Fiala se ve čtvrtek 18. července 2024 zúčastnil v Blenheim Palace ve Velké Br…