Pohráli si s námi jako kočka s myší. Drsná slova z ČT ohledně kauzy libanonského špiona

3. 2. 2016 22:53

Kauzu unesené pětice Čechů nalezených v Libanonu obestírá řada tajemství. Spekuluje se o tom, že zde špatnou práci odvedly české tajné služby. Své k tomu řekli současný ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, jeho předchůdce v úřadu Cyril Svoboda a novinář Jaroslav Kmenta. Především druzí dva zmínění pánové si nebrali servítky. Shodli se na tom, že si libanonští agenti pohráli s těmi českými jako kočka s myší.

Pohráli si s námi jako kočka s myší. Drsná slova z ČT ohledně kauzy libanonského špiona
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Alí Fajád, jenž měl být vydán do USA, ale prozatím stále zůstává v Česku, možná nakonec skončí v Libanonu. Možná. Stane se tak kvůli tomu, že pětice Čechů padla v Libanonu do léčky a teď bude za Fajáda vyměněna? Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se k podobným spekulacím odmítl vyjádřit.

Ministr zahraničních věcí Zaorálek nebyl o mnoho sdílnější. „Tady probíhá vyšetřování jak na české straně, tak na libanonské straně. Pro ně je to také zajímavá kauza. Je zde žádost libanonských úřadů, aby bylo možné s předáním českých občanů počkat do zítřka. V Libanonu je i pan Šlachta,“ potvrdil ministr zahraničí účast šéfa Útvaru pro vyšetřování organizovaného zločinu.

„Je součástí týmu psychologů a odborníků. Protože se kauzou zabýval od počátku, je pro mě naprosto normální a přirozené, že je součástí týmu,“ zdůraznil Zaorálek. V tuto chvíli má primární zájem na tom, aby se čeští občané vrátili do vlasti. Až tu budou, pro MZV kauza v podstatě končí a musejí nastoupit odpovědné orgány.

Odmítl se také vyjádřit k tomu, zda pan Fajád bude vydán do Spojených států. „Otázka extradice leží v rukou ministra spravedlnosti, ptejte se jeho,“ obrátil Zaorálek pozornost na Roberta Pelikána (ANO). Soud již povolil Fajádovo vydání za oceán, ale Pelikán dosud neřekl poslední slovo. Schůzka premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) s velvyslancem USA v Praze Andrewem Schapirem s touto kauzou prý neměla nic společného. „Tato schůzka byla plánovaná asi měsíc a půl dopředu, já sám jsem o ní věděl asi měsíc dopředu. Takže se tu podle mě hledají souvislosti, které tu neexistují,“ podotkl Zaorálek.

Překvapila ho prý ale informace, že mezi pěti zadrženými lidmi byl i pracovník tajných služeb. Více informací ale budeme mít až po příjezdu Čechů domů.   

Redaktor Kmenta následně prohlásil, že je nade vší pochybnost přesvědčen o léčce libanonských tajných služeb, které se ze všech sil snaží o to, aby Fajád zmizel z tohoto regionu. „Já jsem přesvědčen, že se celá pětice dostala do léčky libanonských tajných služeb, do které jsme prostě spadli,“ zdůraznil Kmenta.

Svoboda dal novináři z měsíčníku Reportér za pravdu. „V České republice se neutají vůbec nic, a to je alarmující. Na mě to dělá dojem, že to, co říká pan Kmenta, se mi jeví jako velmi důvěryhodná informace. Protože k tomu osvobození došlo tak hladce a rychle, znamená to, že nastala nějaká dohoda. A je otázka, na jaké podmínky česká strana přistoupila.

„Je to vlastně největší selhání českých zpravodajských služeb. Libanonské tajné služby si s námi pohrály jako kočka s myší. Já si myslím, že v tom hrála roli i osobní rivalita mezi jednotlivými pracovníky tajných služeb. Pokud to tak je, je to velký problém,“ kroutil hlavou Kmenta. „My jsme se tu vlastní blbostí dostali do situace, kdy česká vláda prostě musela kývnout na záchranu těch pěti Čechů. Nejsme dost velká mocnost na to, abychom si mohli říci: Tu pětici Čechů tam pohřbíme. Nebo podnikneme velkou osvobozovací operaci,“ shrnul novinář.  

Podle Svobody bychom si měli uvědomit, že jsme spojencem USA v NATO, náš soud už povolil vydání tří lidí do USA, vznikne problém, pokud nakonec Libanonce za oceán nedodáme. Notně to pošramotí naši pověst u západních spojenců. „V této situaci ale nemá vláda na vybranou,“ podpořil Kmentu Svoboda. Pověst českých tajných služeb ale notně utrpí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

21:10 Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

Dechberoucí závěrečný ceremoniál dnes ukončil zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu. O „ro…