Pohroma pro svět, pro Česko zvlášť. Odborníci varují: Toto covid provede s ekonomikou

25.11.2020 18:58

Nemoc covid-19 bude mít na světovou ekonomiku prý větší dopad než velká finanční krize před dvanácti lety. Pro rok 2021 proto musejí firmy počítat s propadem poptávky a opožděnými platbami za faktury. Česká republika jako exportní ekonomika bude prý zasažena citelně. Říkají to odborníci globální finanční společnosti Atradius.

Pohroma pro svět, pro Česko zvlášť. Odborníci varují: Toto covid provede s ekonomikou
Foto: pixabay.com
Popisek: Krize - ilustrační foto
reklama

Anketa

Zažili jste v posledních dnech potíže s nakupováním?

15%
85%
hlasovalo: 8020 lidí

Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 %, očekávají analytici úvěrové pojišťovny Atradius. Negativní dopad pandemie covid-19 je tak větší, než tomu bylo v případě globální finanční krize z let 2008 a 2009. Řada zemí navíc nyní čelí druhé vlně pandemie, kvůli které znovu dochází ke zpřísňování karanténních opatření. Firmy proto budou i v roce 2021 čelit propadu poptávky a zhoršené platební morálce. Rychleji budou prý přibývat také insolvence.

I když byl dopad pandemie náhlý a silný, nejnovější výsledky průzkumu Barometr platební morálky, který provádí úvěrová pojišťovna Atradius, ukazují, že Evropa je sice pod tlakem, ale mohlo by být i hůře. Důvodem jsou údajně hlavně programy vládní pomoci, jež jednotlivé státy včetně České republiky přijaly.

České firmy přesto podle průzkumu patří mezi nejvíce zasažené v Evropě. Nepříznivý dopad pandemie na tržby letos pocítily téměř dvě třetiny z nich, 47 procent dotazovaných podniků se potýká i se zhoršením cashflow. „Příčinou je především vysoká závislost tuzemské ekonomiky na exportu. Z dotazovaných zemí ve východní Evropě vykazují větší nepříznivý dopad pandemie jen Bulharsko a Slovensko,“ říká ředitelka české pobočky úvěrové pojišťovny Atradius Markéta Stržínková.

Podpora vlád bude pro mnoho společností důležitá i příští rok. Zásadně bude zasažen sektor cestovního ruchu a pohostinství. Kvůli recesi, v níž se eurozóna v důsledku pandemie ocitla, ale počítají s propadem poptávky i firmy v dalších odvětvích. Dalším problémem, který firmy čeká, je pokračující nárůst opožděných plateb.

„Bez výjimky každá dotazovaná země v Evropě hlásí zvyšující se objem opožděných plateb. Ve srovnání s obdobím před pandemií je nárůst v průměru dvoutřetinový, upozorňuje člen představenstva společnosti Atradius Andreas Tesch. Světová ekonomika i hospodářství jednotlivých zemí se podle něj budou s dopady současné krize vyrovnávat ještě několik let, ve kterých je proto třeba počítat se zvýšenou pravděpodobností výskytu insolvencí.

Společnost Atradius patří mezi celosvětové lídry v oblasti pojištění pohledávek, poskytování záruk a vymáhání pohledávek. Působí v 54 zemích po celém světě, ve kterých se může spolehnout na více než 160 vlastních poboček a 3 300 zaměstnanců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čína, fuj! křičí na Petříčkova nástupce. Ale jsou i jiné záznamy. O jeho minulosti

7:35 Čína, fuj! křičí na Petříčkova nástupce. Ale jsou i jiné záznamy. O jeho minulosti

Od úterního večera, kdy ČSSD po definitivním odmítnutí Lubomíra Zaorálka oznámila nového kandidáta n…