Pojď ven! Včerejší brutální sněmovní přestřelka nabírá na obrátkách: Volný ještě přiložil pod kotel. U Dolejše se zase po komentáři strhlo drama

02.02.2019 9:20

Dozvuky ostré hádky, kterou mezi poslancem SPD Lubomírem Volným a sociálním demokratem Janem Birkem vyvolaly v pátek dopoledne odlišné názory na novelu zákona o pobytu cizinců, zatím neutichají. Poslanec Volný je stále vytočený do běla a své rozhořčení ventiluje v dalších a dalších komentářích na sociálních sítích, které dál rozdmýchávají diskuse plné emocí.

Pojď ven! Včerejší brutální sněmovní přestřelka nabírá na obrátkách: Volný ještě přiložil pod kotel. U Dolejše se zase po komentáři strhlo drama
Foto: repro/ČT
Popisek: Lubomír Volný
reklama

Poslanec SPD Lubomír Volný si to v pátek ve Sněmovně při slovní přestřelce hodlal „vyřídit za dveřmi“ se sociálním demokratem Janem Birkem. Poslanci se navzájem uráželi a padla i slova o „vymývání mozků“ a vytvoření „teroristy Baldy“. „Jste to vy, vítači, kteří jste vytvořili pana Baldu,“ řekl také u řečnického pultíku poslanec hnutí SPD Tomia Okamury. Vystoupení poslance Lubomíra Volného (SPD), který vyzval kolegu k fyzické konfrontaci, provázelo bouchání do lavic.

Volný se v souvislosti s migrací tvrdě opřel do Evropské unie a prohlásil také, že za případem seniora nepravomocně odsouzeného za terorismus jsou takzvaní vítači. Prohlásil také, že Evropská unie je kafkovský svět, který buduje „supertotalitu“. „Evropská unie je zkáza Evropanů a zkáza Evropy,“ řekl.

Volný svůj výbuch odůvodňoval tím, že nastavil pouze zrcadlo Birkeho primitivitismu a agresi, kterou na něj projevoval z lavice. To připomněl opakovaně i na Facebooku. Odmítá, že by někomu vyhrožoval a je mu prý osobně jedno, „za co se stydí člen zbankrotované a mafiánské ČSSD“. Několikrát zopakoval, že se sám nestydí ani za jediné písmenko, které na půdě Poslanecké sněmovny pronesl a s radostí sobě vlastní je kdykoliv komukoliv zopakuje. „Žádné výhrůžky z mé strany nezazněly. Toto je pouze další HOAX a Fake news,“ zdůraznil.

 

O něco později následoval další příspěvek týkající se Birkeho. Pro změnu se v něm Volný podivuje nad tím, že „ti, kteří pritimivně vyřvávají ve sněmovně, chtějí poučovat o ‚slušném chování‘? Jak typické, ‚liberálně demokratické‘,“ poznamenal. Nezapomněl ani poukázat na poznámku sněmovní stenografky, která Birkeho páteční chování popsala: „Poslanec Birke vyzývá poslance Lubomíra Volného ke konfrontaci.“

V dalším komentáři pak poslanec opět zmiňoval agresi ze strany jiného „socana“, který ho prý v přímém televizním přenosu vyzýval prý také na férovku do „křaku“. „Kde se ta agresivita v těch socanech bere?“ doplnil.

Tím ale Volného výlevy na adresu Birkeho neskončily. V dalším příspěvku ho označil za typického „libdem“ zbabělce, který „si hodí kamenem a pak pláče, když jej recipročně trefí dvě žulové kostky“.

Tato na půdě Poslanecké sněmovny nevídaná událost sklidila u české politické reprezentace slova plná kritiky a odsouzení. Někteří pateční pauzu na zklidnění využívali spíše ke komentování na sociálních sítích. „Ve sněmovně asi některým jeblo – z SPD už agresivně vřískají jak fašouni v reichstagu,“ napsal Jiří Dolejš (KSČM) na Twitteru.

Na to si neodpustil Honza Palička poznámku, že na prohlasování zdanění církevních restitucí jim byli fašouni dobří. Dolejš však zdůraznil, že hlasovat o zákonech není to samé co vyhrožování jiným a ospravedlňování teroristických akcí v případě Baldy. Připomněl také, že jinak než hlasováním se v parlamentu nerozhoduje a „na rozdíl od vřískání z nahnědlého kouta je to legitimní“.

Na jeho slova zeragoval Karel Knaifl s tím, že když jde ale „o zglajchšaltování ČT, to mu nevadí?“. Dolejš mu odpověděl, že o skutečné vyváženosti se dá vždy diskutovat. „ČT patří spíš k tomu lepšímu na mediálním trhu,“ napsal Dolejš.

Uživatel Tomáš Vacek sice s Dolejšovým komentářem souhlasil, ale zároveň dodal, že si stejně myslí, že „fašouni a komunisti jsou jedna pakáž“, protože lidi vraždili taky, ekonomiku rozložili a národ ohnuli. Zde poslanec Vacka upozornil, že by si neměl plést stalinisty se zastánci sociálně spravedlivé společnosti.

„Předvádíte vrchol pokrytectví. K mocenským manipulacím na podporu návratu totality je vám SPD dobrá,“ vyčítal Dolejšovi v diskusi Rudolf Strýc. A doplnil: „Když se mentálně slabý poslanec SPD zastane mentálně slabého stoupence SPD, tváříte se, jako by nebyl součástí vašeho paktu. K nacionálnímu socialismu směřujete s nimi!“ rozčílil se. Dolejš ho promptně usměrnil, ať nehoní duchy, protože prý „žádný pakt s xenofobními zmatenci neexistuje“. „Rudá a hnědá nemůže nikdy ideově souznít,“ poznamenal.

Europoslanec Pavel Telička (zvolen za ANO) vystoupení poslance Volného, který vyzýval kolegu k fyzické konfrontaci, popsal slovy „nackové přecházejí do další fáze“.

Dění ve Sněmovně na Twitteru znechuceně okomentovala i Karla Šlechtová (exministryně za ANO), celou záležitost považuje za něco neskutečného, ostudného a nepřijatelného.

Někteří poslanci už avizovali, že se kvůli Volného vyjádřením obrátí na příslušný sněmovní výbor. „Iniciovala jsem, aby jednání poslance Volného projednal mandátový a imunitní výbor. To, aby vyhrožoval kolegům, je naprosto nepřijatelné,“ sdělila na sociální síti Helena Langšádlová (TOP 09). 

K ní se připojila její stranická kolegyně Markéta Pekarová Adamová. „Situace, kdy někomu dojdou argumenty, tak chce užít hrubou sílu, je smutnou vizitkou člověka,“ napsala s tím, že „chování poslance Volného, který v PS slovně napadal poslance a vyhrožoval, je zcela nepřípustné“.

Lidovci nakonec vyzvali vedení Sněmovny, aby vyvodilo z Volného chování „patřičné závěry“ a případně věc výboru postoupilo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

20:47 Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

Protiislámský politický aktivista, entomolog, docent Martin Konvička sdílel na sociální síti Twitter…