Pokračuje hazard se spotřební daní na tabák. Poslechne ministerstvo financí hlas rozumu?

15. 9. 2020 9:00

Ministryně financí Alena Schillerová tváří v tvář gigantickému deficitu 500 miliard korun hledá peníze, kde se dá. Na poslední chvíli se spolu s poslancem ANO Janem Volným rozhodli dramaticky zvýšit sazbu daně na sypaný tabák, a to až o 80 procent.

Pokračuje hazard se spotřební daní na tabák. Poslechne ministerstvo financí hlas rozumu?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš a Jan Volný
reklama
Tento návrh vyvolal značné rozpaky, jak jsme psali zde
 
Snahou ministerstva a poslance Volného bylo tak mimo jiné skokově zvýšit daň u zahřívaných tabákových výrobků. Návrh tak šel zcela oproti dosavadní daňové politice vlády, navíc by byl i v rozporu s cíli v oblasti veřejného zdraví. 
 

Anketa

Považujete Miloše Zemana za lháře?

21%
79%
hlasovalo: 15735 lidí
 
Rozpočtový výbor Sněmovny na svém posledním jednání o celé věci diskutoval a pozměňovací návrh poslance Volného odmítl. Na místo toho podpořil alternativní návrh poslance Zbyňka Stanjury (ODS), který spočíval v plošném zvýšení daní ze všech tabákových výrobků v příštím roce o 10 procent. Výnos ze zvýšených daní by byl stejný, ale byl by rozložen rovnoměrně mezi všechny produkty rovnoměrně. Ministerstvo financí nakonec Stanjurův návrh podpořilo.
 

Hlas rozumu

Zvýšení daní a s tím spojené zdražení tabáku jistě negativně pocítí všichni kuřáci či uživatelé zahřívaných tabákových výrobků. Racionalita kompromisního návrhu spočívá především v tom, že skokový nárůst daně o 80 procent by znamenal zásadní obrat v přístupu vlády ke kouření. Zdražení „nových tabákových výrobků“ by motivovalo mnoho uživatelů k tomu, aby se vrátili zpět k cigaretám – a ty obsahují daleko větší množství škodlivých látek. Právě dlouhodobý a předvídatelný přístup je u snah o omezení kouření cigaret klíčový. Výhodný je návrh i díky pozvolnému nárůstu daní, které budou rovnoměrně rozloženy. 
 

Anketa

Vyhraje hnutí ANO krajské volby?

69%
14%
hlasovalo: 14236 lidí
 
„Z hlediska dopadů do zvýšení příjmů státního rozpočtu se jeví patrně výhodnější varianta zdanit všechny výrobky plošně,“ říká Jan Šafránek, analytik České spořitelny. Experti se ovšem shodují, že propad daňových příjmů a mimořádné výdaje státu vytvoří největší deficit v dějinách ČR, který nebude jednorázový. V těchto dnech potvrdil předseda ČSSD Jan Hamáček, že deficit státního rozpočtu bude obrovský i příští rok – má přesáhnout hranici 250 miliard korun. Jednání rozpočtového výboru tak odchytilo návrh, vzniklý pravděpodobně v panice na ministerstvu financí, a namísto něj se poslanci shodli na uváženějším postupu. Růst daní ale pravděpodobně zastavit nejde.

Ještě není dobojováno

Rozpočtový výbor však k jednotlivým návrhům pouze dodává stanoviska, hlavní bitva se  odehraje v následujících dnech na plénu Sněmovny. V době bezhlavého utrácení veřejných prostředků a hledání zdrojů kde se dá, lze čekat cokoli. Navíc v situaci, kdy se vláda ANO a ČSSD musí opírat o hlasy dalších stran, nelze dopředu považovat nic za definitivní. 
 
 
Lobbistické tlaky vrátit do hry vyšší zdanění méně škodlivého zahřívaného tabáku, které mohou výrobci cigaret vůči kompromisnímu návrhu rozpočtového výboru vyvíjet, se teď soustředí na jednotlivé poslance i na vedení politických stran. V dalších dnech se tedy zároveň ukáže, zda byl návrh ministryně Schillerové dodatečně dodanit i zahřívaný tabák motivován pouze snahou řešit díry v rozpočtu nebo zda jsou ve hře i jiné zájmy odporující prioritám v oblasti veřejného zdraví.  
 
  
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Barbora Richterová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chodili spolu. On měl covid, udal ji hygieně. Její rodiče zuřili. Ale proč? Prymula se zblázní

11:45 Chodili spolu. On měl covid, udal ji hygieně. Její rodiče zuřili. Ale proč? Prymula se zblázní

„Nikoho jsem hygieně neudala, nejsem bonzačka. Půjčím si psa od sousedů a fízlové mi můžou políbit p…