Věra NG a její nejnovější verze DPET, kterou si zakoupila česká armáda, jsou považovány za nejutajovanější a nejmodernější výrobky českého obranného průmyslu. „Česká republika je jedinou evropskou zemí, která si schopnost pozemních pasivních sledovacích systémů za dob relativního míru posledních třiceti let udržela. Teď máme proti jiným zemím v EU obrovský náskok,“ uvedl Jakub Thomas, obchodní ředitel ERA, pro server ihned.cz.
Firma ERA, která je součást skupiny Omnipol, se navíc netají tím, že má vyprodané výrobní kapacity na několik let dopředu. Zájem o její vojenské výrobky vzrostl zejména po anexi Krymu Ruskem v roce 2014. Jak popsal Jakub Thomas, druhou nohu výroby tvoří pasivní radary pro civilní letiště, které pracují na jedné frekvenci a které firma během pandemie vylepšila, aby reagovala na snížení objednávek z letišť.
Pardubická ERA také spolupracuje s významnými německými společnostmi Diehl Defense a Hensholdt na projektech, jako je například evropský protivzdušný štít European Sky Shield Initiative. Tato spolupráce by mohla české firmě otevřít dveře k velkým západním zakázkám.
Pasivní radarové systémy, jako je Věra NG, se stávají klíčovými nástroji pro moderní obranu díky své schopnosti zůstat neodhalené, zatímco poskytují cenné informace o pohybu nepřátelských jednotek. Tento technologický náskok dává České republice významnou výhodu oproti ostatním evropským zemím, které teprve začínají s implementací podobných systémů.
Společnosti ERA se tak díky svým inovacím a schopnosti rychle reagovat na aktuální potřeby trhu, včetně detekce dronů, daří držet na špici technologického pokroku. „Věra NG dokáže průzkumné bezpilotní prostředky sledovat v řádu desítek kilometrů,“ dodal Thomas, podle kterého má Česká republika potenciál zůstat lídrem v této oblasti i nadále a to díky pokryčujícím investicím do výzkumu a vývoje a rozšiřováním spolupráce s univerzitami a dalšími technologickými společnostmi. Tato technologická výhoda nejenže zvyšuje obranyschopnost země, ale také přispívá k posílení jejího postavení na mezinárodním poli jako technologického inovátora.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný