Pokud dojde na rozpočtové provizorium, odnesou to platy učitelů, varuje Schillerová

17.12.2020 18:57

V případě, že Poslanecká sněmovna neschválí státní rozpočet na příští rok, začne se Česko od 1. ledna řídit rozpočtovým provizoriem. To by podle ministryně financí Aleny Schillerové mělo nežádoucí dopad na platy učitelů, vychovatelů a nepedagogických pracovníků. Nemohly by se jim zvýšit platy až o devět procent, jak bylo původně v plánu, informuje server iDNES.cz.

Pokud dojde na rozpočtové provizorium, odnesou to platy učitelů, varuje Schillerová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová

Pedagogové si podle plánu mají od ledna polepšit o devět procent a nepedagogičtí pracovníci o 4,3 procenta. Zvýšení ohodnocení by se muselo odložit také pracovníkům v sociálních službách. Po technické stránce budou podle šéfky státní kasy Schillerové mechanismy na Ministerstvu financí na tento výjimečný stav připraveny.

„Provizorium je vlastně nouzový stav ve státním rozpočtu, znamenalo by extrémní míru nejistoty a nemožnost využívat nároky z nespotřebovaných výdajů, což by ohrozilo investice i vládní pomoc. Provádět by nešlo žádné přesuny mezi kapitolami, a to ani z vládní rozpočtové rezervy. Zejména v krizovém období to může být velmi nekomfortní situace,“ uvedla Alena Schillerová.

V případě rozpočtového provizoria by nebylo například také možné vypisovat nové dotační tituly. „Může to přímo narušit plynulost další pomoci ekonomice, ale také investiční akce, rozvoj regionů a čerpání evropských peněz,“ uvedl resort.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Mám s vámi osobní problém.“ Ledecký nakládal Prymulovi. Ale pak přišel obrat jednou větou

22:12 „Mám s vámi osobní problém.“ Ledecký nakládal Prymulovi. Ale pak přišel obrat jednou větou

Mělo jít o debatu o povinném očkování a vládních protiepidemických opatřeních, nakonec se ale pořad …