Pokud ještě nějaký ministr provede totéž co Herman, Zaorálek to prý raději zabalí. Pak v rádiu vyprávěl, co všechno muselo jeho ministerstvo hasit

02.11.2016 18:28

Dnešním hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byl ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Zopakoval, že dosud fungovala jeho spolupráce s ostatními ministry výborně. „V případě, o kterém víme, se to nedodrželo,“ podotkl ohledně setkání ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou. Doufá, že se už nebude opakovat situace, kdy by byl znovu postaven před hotovou věc. Naznačil, že v opačném případě by na svou funkci rezignoval: „Nedovedu si představit, že bych pokračoval, kdyby se nedrželo slovo,“ poznamenal.

Pokud ještě nějaký ministr provede totéž co Herman, Zaorálek to prý raději zabalí. Pak v rádiu vyprávěl, co všechno muselo jeho ministerstvo hasit
Foto: repro TV Prima, tan
Popisek: Lubomír Zaorálek (ČSSD) v Partii TV Prima

Moderátorka Karolína Koubová ale poukázala na to, zda není v rozporu s českou zahraniční politikou také to, že prezident Miloš Zeman každoročně jezdí na Rhodos na konferenci Dialog civilizací, kterou pořádá Vladimir Jakunin, který je na sankčním seznamu USA. „Prezident mi řekl, že příště už na Rhodos jet nehodlá,“ prozradil Zaorálek.

V další části pořadu se probíralo zrušení česko-čínské schůzky na úrovni ministrů. Konkrétně měla jet do Číny česká delegace v čele s ministrem Jurečkou. Zaorálek uvedl, že o této věci bude zítra jednat náměstek ministra zahraničí s čínskou velvyslankyní. Čína ohledně zrušení této schůzky uvedla, že obě strany důvody chápou. Zaorálek ale podotkl, že on je nechápe. Přesto věří, že Jurečka se „příště“ bude moci do Číny podívat.

Zaorálek také prozradil, že současná kauza, která přinesla do česko-čínských vztahů šrámy, není jediným incidentem. Za posledních tři čtvrtě roku jich prý jeho ministerstvo muselo řešit řadu. S některými zeměmi jsme prý dokonce měli „zmražené vztahy“.

Na závěr pořadu se diskutovala otázka, jaký bude mít na česko-americké vztahy vliv výsledek amerických prezidentských voleb. Podle Zaorálka to vliv mít nebude, protože americký systém je robustní a navíc každý prezident se zodpovídá Kongresu. Na otázku, zda by se nezmenšila angažovanost USA v NATO, pokud by se prezidentem stal Donald Trump, odpověděl Zaorálek záporně. Podle něj není možné, aby nový prezident nezachoval kontinuitu americké zahraniční politiky.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

11:08 Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

„To, co mně na tom vadí nejvíc, je to, že tady někdo do tebe něco hustí na plný kule a snaží se tě p…