Pokud ještě nějaký ministr provede totéž co Herman, Zaorálek to prý raději zabalí. Pak v rádiu vyprávěl, co všechno muselo jeho ministerstvo hasit

02.11.2016 18:28

Dnešním hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byl ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Zopakoval, že dosud fungovala jeho spolupráce s ostatními ministry výborně. „V případě, o kterém víme, se to nedodrželo,“ podotkl ohledně setkání ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou. Doufá, že se už nebude opakovat situace, kdy by byl znovu postaven před hotovou věc. Naznačil, že v opačném případě by na svou funkci rezignoval: „Nedovedu si představit, že bych pokračoval, kdyby se nedrželo slovo,“ poznamenal.

Pokud ještě nějaký ministr provede totéž co Herman, Zaorálek to prý raději zabalí. Pak v rádiu vyprávěl, co všechno muselo jeho ministerstvo hasit
Foto: repro TV Prima, tan
Popisek: Lubomír Zaorálek (ČSSD) v Partii TV Prima

Moderátorka Karolína Koubová ale poukázala na to, zda není v rozporu s českou zahraniční politikou také to, že prezident Miloš Zeman každoročně jezdí na Rhodos na konferenci Dialog civilizací, kterou pořádá Vladimir Jakunin, který je na sankčním seznamu USA. „Prezident mi řekl, že příště už na Rhodos jet nehodlá,“ prozradil Zaorálek.

V další části pořadu se probíralo zrušení česko-čínské schůzky na úrovni ministrů. Konkrétně měla jet do Číny česká delegace v čele s ministrem Jurečkou. Zaorálek uvedl, že o této věci bude zítra jednat náměstek ministra zahraničí s čínskou velvyslankyní. Čína ohledně zrušení této schůzky uvedla, že obě strany důvody chápou. Zaorálek ale podotkl, že on je nechápe. Přesto věří, že Jurečka se „příště“ bude moci do Číny podívat.

Zaorálek také prozradil, že současná kauza, která přinesla do česko-čínských vztahů šrámy, není jediným incidentem. Za posledních tři čtvrtě roku jich prý jeho ministerstvo muselo řešit řadu. S některými zeměmi jsme prý dokonce měli „zmražené vztahy“.

Na závěr pořadu se diskutovala otázka, jaký bude mít na česko-americké vztahy vliv výsledek amerických prezidentských voleb. Podle Zaorálka to vliv mít nebude, protože americký systém je robustní a navíc každý prezident se zodpovídá Kongresu. Na otázku, zda by se nezmenšila angažovanost USA v NATO, pokud by se prezidentem stal Donald Trump, odpověděl Zaorálek záporně. Podle něj není možné, aby nový prezident nezachoval kontinuitu americké zahraniční politiky.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Greta v OSN: To sralo i mě, řekl příznivec. Maňásek, blázen. Šikanujete ji, vy kritici! zaznělo. Češi se s tím ne*erou

8:01 Greta v OSN: To sralo i mě, řekl příznivec. Maňásek, blázen. Šikanujete ji, vy kritici! zaznělo. Češi se s tím ne*erou

Slova Grety Thunbergové oběhla svět a v České republice není o reakce nouze. Přicházejí srovnání se …