Pokud nedojde ke zvýšení DPH, budu spokojen, říká rebelující Úlehla

04.09.2012 23:11

Vláda má stále prostor k tomu, aby urovnala nejčerstvější rozpory uvnitř ODS. Shodují se na tom, rebelující poslanec Tomáš Úlehla a jeho kolega Pavel Suchánek (oba ODS). Předseda poslaneckého klubu TOP 09 ovšem znovu zopakoval, že ODS si musí ujasnit, co vlastně chce. Pod vlivem této rétoriky však mohou mít občanští demokraté pocit, že dávají vládě všechno a nedostávají nic.

Pokud nedojde ke zvýšení DPH, budu spokojen, říká rebelující Úlehla
Foto: red
Popisek: Logo ODS

Vláda premiéra Petra Nečase se znovu otřásá v základech. Zdá se však, že tento otřes je mocnější, než byly ty předchozí. Přežije kabinet ODS, TOP 09 a LIDEM vnitrostranický souboj o zvýšení daní? V úterním pořadu Události, komentáře České televize na toto téma promluvil jeden z rebelujících poslanců Tomáš Úlehla, jeho kolega předseda Rozpočtového výboru sněmovny Pavel Suchánek, který chce hlasovat pro zvýšení daní (oba ODS), a předseda poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Petr Gazdík.

Prostor k jednání stále existuje

"Pád vlády je to poslední, o co by mi šlo. Bylo by to těžké dilema. Na jednu misku vah bych nusel položit zákonnou normu, která je přepracovatelná, a na druhou misku vah bych položil vládu, s jejíž prací jsem spokojen," zdůvodnil znovu své stanovisko rebelující Úlehla. Dodal k tomu, že se s premiérem Petrem Nečasem dohodli na dalším jednání, takže ještě nic není ztraceno. Pokud by Nečas odstoupil od zvýšení DPH o procento, byl by spokojen.

Stejný názor v zásadě zastává i Suchánek, který podotkl, že úterní jednání klubu trvalo několik hodin a zítra může znovu trvat několik hodin, ale nakonec mohou obě strany dospět k dohodě, teoreticky totiž je možné, že půjde peníze do rozpočtu získat i jinak než zvyšováním DPH. V tomto případě jde o 13 miliard korun.  "Také musím říci, že jsem členem jistého koaličního týmu a musím respektovat, co se v tomto týmu dohodlo," uvedl Suchánek.

Úlehla kontroval, že by byl ochoten na zvýšení DPH přistoupit, pokud by bylo časově omezené. To však zatím neplatí a není jisté, že s ním bude souhlasit ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Úlehla nicméně navrhuje schůzku vládních stran nad tímto tématem.

Ctíme dohody, které jsme učinili

Gazdík zopakoval, že problém neleží v daních samotných, ale v tom,  že existuje rozkol v ODS. Navíc zdůraznil, že v tuto chvíli není fakticky možné vstupovat do procesu schvalování s pozměňujícími návrhy.

"Pokud poslanci ODS stáli o nějakou korekci, mohli své představy předložit v prvním či druhém čtení, ale ne v okamžiku, kdy se zákon vrátil do dolní komory po odmítavém stanovisku Senátu," zdůraznil Gazdík.

Své ke vnitrokoaličnímu pnutí řekl i komentátor Reflexu Bohumil Pečinka, který je toho názoru, že v ODS se projevil již delší dobu existující problém. Nejsilnější vládní strana má pocit, že dává všechno a nedostává nic. Tento pocit vykrystalizoval právě v podobě rebelujících poslanců.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …