„Stojíme na pokraji další studené války? Nebo už druhá studená válka začala? Nebo je to tak, že ta první vlastně vůbec neskončila?“ táže se Romanov a konstatuje, že ať už je odpověď na tyto otázky jakákoli, nepovažuje to za to nejpodstatnější. „Klíčové je podle mě to, že se situace zhoršila po nás všechny," tvrdí ruský historik a podivuje se nad tím, že mnoho lidí si ještě stále neuvědomuje závažnost situace. „Můj přítel žijící v Londýně nedávno na mé obavy z nové studené války ironicky poznamenal, že obyčejné lidi na Západě Rusko příliš nezajímá. Co až ale bude jejich život ohrožen tím, jak nepřátelsky jimi zvolení politici postupovali proti Rusku a to stejně nepřátelsky reagovalo?“ uvažuje Romanov.
Ruský historik připouští, že v tak vážné situaci snad ještě nejsme, ale není k tomu až tak daleko, jak by se mohlo na první pohled zdát. „Pokud by však další studená válka skutečně propukla, mohla by být ještě nebezpečnější než ta první, jak nedávno napsal expert na zahraniční politiku Stephen F. Cohen v magazínu The Nation. Vše by dle jeho názoru mohlo dojít daleko i kvůli dezinformacím, které do světa doslova chrlí americká, ruská i ukrajinská média," cituje Romanov Cohena a se značnou skepsí upozorňuje na to, že obyčejní lidé přesto zůstávají v klidu. „Jako obvykle nemají možnost podívat se na problém z obou stran. A ono je nakonec jednodušší žít tímto způsobem, protože stejně nemají možnost tuto vyšší moc ovlivnit," míní Romanov.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro