Pokud si ANO nedá pozor, skončí jako TOP 09, upozornila politoložka Dvořáková

24.10.2014 22:59

Před rokem proběhly sněmovní volby, v nichž sice zvítězila ČSSD, ale obrovský úspěch slavilo především hnutí ANO. Jak moc se od té chvíle proměnila česká politická mapa? V pátečních Událostech, komentářích České televize o tom diskutovali profesorka politologie VŠE Vladimíra Dvořáková a politolog Metropolitní univerzity Praha Petr Just.

Pokud si ANO nedá pozor, skončí jako TOP 09, upozornila politoložka Dvořáková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš s krabicí koblih

Just hned v úvodu poznamenal, že přelomové byly do jisté míry již volby v roce 2010 a volby v roce 2013 byly jen pokračováním trendu nástupu nových stran. Nestane se ale Andrej Babiš obdobou italského Silvia Berlusconiho? Just ani Dvořáková to tak ostře neviděli. Trvalost určitých proměn prý bude možné zhodnotit až po dalších dvojích či trojích volbách.

ANO vybírá lidi nalevo i napravo

V obou zmíněných volbách sehrál roli protikorupční étos. Podle Dvořákové se projevil především v roce 2013, protože mezi lety 2010 až 2013 prošla tehdejší vláda celou řadou korupčních skandálů. „Problematika korupce vám převáží nad pravo-levým viděním politiky,“ podotkla politoložka.

Just stejný trend ukázal na tom, že si hnutí ANO vybíralo při sestavování kandidátek v komunálních volbách jak mezi bývalými členy levicových stran, tak mezi členy stran pravicových a uspělo.

ANO, ale i ostatní politické strany, se potýkají se zásadním problémem. Tím je malá členská základna. Strany často nemají kde brát lidi. Krátkodobě proto sází na nezávislé osobnosti, ale to se jim může v relativně krátkém čase vymstít.

„Právě ta malá členská základna je největším problémem těch stran. To je problém, který teď dopadl na TOP 09 a přijde i na ANO, pokud nezačne budovat členskou základnu,“ upozornila Dvořáková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

22:18 Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

„Chvilkaři lžou a manipulují,“ rozčiluje se na sociální síti bývalý radní pro rozhlasové a televizní…