Poláci a Pobaltí chtějí na svém území základny NATO. USA a Británie přitakávají. Mnoho členů Aliance ale nesouhlasí

27.08.2014 11:44

Ačkoliv otázka vybudování trvalých vojenských základen ve východní Evropě vyvolává uvnitř Severoatlantické aliance spory, šéf NATO Anders Fogh Rasmussen věří, že summit ve Walesu schválí rozmístění aliančních jednotek na ruských hranicích. Vojáci NATO mají eliminovat mocenské choutky Vladimira Putina, jehož armáda neustále zvyšuje svoji bojeschopnost.

Poláci a Pobaltí chtějí na svém území základny NATO. USA a Británie přitakávají. Mnoho členů Aliance ale nesouhlasí
Foto: www.nato.int
Popisek: Vojáci NATO

„Přijmeme to, čemu říkáme akční plán připravenosti s cílem jednat rychle v tomto naprosto novém bezpečnostním prostředí v Evropě. Už máme jednotky rychlého nasazení. Nyní je naším úmyslem vypracovat v rámci těchto jednotek úderné síly, které by byly velmi rychle připraveny. K tomu budeme potřebovat nějaké základny v hostitelských státech. Důsledkem je, že v budoucnosti bude NATO na východě viditelnější,“ předestřel Rasmussen britskému levicově orientovanému deníku The Guardian plány Severoatlantické aliance.  

Na vytvoření trvalých vojenských základen tlačí zejména Polsko a Pobaltské státy, jež se cítí ohroženy mocenskými choutkami Vladimira Putina. Na jejich stranu se již údajně přidaly Spojené státy americké a Británie. Do tábora odpůrců patří například Francie, Itálie a Španělsko. Němci nechtějí Rusko zbytečně provokovat a tak se svým rozhodnutím váhají.

Celý text k přečtení ZDE.

Šéf NATO i přes neshody mezi členy vojenské organizace věří, že na východ od bývalé železné opony základny NATO s trvalou posádkou vzniknou. Zářijový summit ve waleském Cardiffu by měl prý vypracovat formuli, která se vyhne výrazu „trvalé“ v označení pro nové alianční základny v Evropě.

Smyslem celé akce je prý výstraha potencionálnímu agresorovi. Ten by měl vědět, že pokud bude uvažovat o útoku proti spojenci NATO, dojde k aktivaci článku 5 a bude se muset střetnout nejenom s vojáky napadené země, ale i s vojsky NATO.

Překvapila nás bojeschopnost ruské armády

Za takového agresora by se dalo považovat i Rusko, které se podle šéfa Severoatlantické aliance aktivně podílí na destabilizaci Ukrajiny. „Jsme svědky sofistikované kombinace tradičního konvenčního vedení války s informacemi a primárně dezinformačními operacemi. Bude zapotřebí více než akcí NATO k efektivní neutralizaci takovéhoto válečnictví," konstatoval Rasmussen.

Členové Severoatlantické aliance údajně nečekali, že by se Rusko mohlo zmocnit nějakého území silou, jako to předvedlo v případě Krymu. Překvapením pak byla i bojeschopnost ruské armády, která se prý od války v Gruzii v roce 2008 velmi zlepšila. „Dokáží velmi rychle proměnit velké vojenské cvičení v útočnou vojenskou operaci," všiml si šéf NATO.

Kvalita ukrajinské armády je velmi špatná

Ukrajinskou armádu naopak činovníci NATO údajně považují za velmi špatnou. „Jestliže je NATO dva kroky za Ruskem, Ukrajina je 16 kroků za Ruskem. Ukrajinští generálové prostě jen všechno chtějí vyhazovat do povětří. Ale tohle není válka, v níž se střílí. Tohle je informační válka,“ řekl nedávno Guardianu zdroj NATO v Kyjevě. Článek britského listu v českém znění uveřejnily Britské listy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …