Policejní manévry. „Poleju se rudou a skočím mu před auto.“ Summit převrátil město naruby

07.10.2022 10:20 | Reportáž

Čtyřikrát mě prověřovali. Dokonce za mnou do restaurace přišel tajnej a ptal se, co tady chci. To reportérovi ParlamentníchListů.cz sdělil kolega z jiného sdělovacího prostředku s tričkem jakési metalové kapely. Okolí Pražského hradu se při současných jednáních evropských i mimoevropských vůdců změnilo za použití brněnského hantecu ve „švestkový koláč“. Také jsme potkali zklamané turisty.

Policejní manévry. „Poleju se rudou a skočím mu před auto.“ Summit převrátil město naruby
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Do Prahy se sjelo na zasedání platformy Evropské politické společenství a následné neformální jednání Evropské rady čtyřiačtyřicet hlav států a vlád

Anketa

Pro koho byste raději hlasovali ve 2. kole prezidentské volby?

hlasovalo: 22032 lidí
„Tady to musí bejt na ulicích velký peklo. Ještě že bydlím v Letňanech. Nicméně nad ránem jsem prosvištěl celou Prahu a nikde neviděl ani jednou ‚Pomáhat a chránit‘. Prý sem povolali poldy z celý republiky,“ míní postarší Mirek, který si dal motorku do značkového servisu na západním okraji Prahy a teď se metrem vrací domů. Hlavní město hostí u příležitosti zasedání platformy Evropského politického společenství a následného neformálního jednání Evropské rady čtyřiačtyřicet hlav států a vlád, takže jsme se vydali do ulic, co na to říkají obyčejní lidé.

Na Evropské třídě

Kolem metra Nádraží Veleslavín zrovna projelo za jekotu policejní sirény několik limuzín s tureckými vlaječkami. Mladík, čekající na autobus 225, začne nahlas, aby každý věděl, že se vyzná, ke kamarádovi: „Hele v**e, Erdogan. Krvavej sultán Sulejmán, slunce jasné, co má na svědomí tisíce Kurdů a k nám pouští miliony Syřanů. Kdybych to věděl, tak se poleju rudou a skočím mu před auto. Mohl jsem bejt slavnej. Musím napsat domů, že jsem viděl tureckýho diktátora.“ Začne vyťukávat esemesku do mobilu. „Podle mě v těch autech neseděl. Jel nejspíš přes Petřiny. Víš, kolik lidí ho chce odkráglovat,“ namítne druhý. „Jasně, ty v**e, jel MHD,“ dodá všeználek.

Po Evropské třídě sviští limuzíny a černé dodávky s kouřovými skly doprovázené houkající policií, jako by se nechumelilo. Ostatní jim uhýbají a červená na semaforu je nezastaví. Skoro to vypadá, že policie provozuje z Letiště Václava Havla VIP kyvadlovou dopravu až na Hrad.

Na jejím konci u Vítězného náměstí si dobrý pozorovatel všimne tří nápisů. Na rekonstruovaném domě je jakási podivná malůvka se vzkazem: „Make Earth cool again!“ Tedy zhruba: „Dejte Zemi zase do pohody!“ Následně na prodejně počítačových her reklama „God of war“, takže „Bůh války“, a ještě níže, na rohu generálního štábu cedulka cestovní kanceláře „USA na míru“. Nechť si každý vytvoří vlastní asociace.

U Pražského hradu I.

„No!“ říká lakonicky policista turistům, kteří se chtějí dostat na Pražský hrad u jeho jízdárny. Na tabulkách si jen mohou přečíst: „Celý areál Pražského hradu je pro veřejnost z provozních a státně-reprezentačních důvodů ve dnech 4.–8. 10. 2022 uzavřen.“ Někteří zatlačí slzu, jiní se alespoň vyfotí s cedulí Pražský hrad, aby doma věřili, že tam byli.

„Tak to nás cestovka pěkně podfoukla,“ stěžují si čtyři dámy z Dánska, které si koupily u jedné z pražských cestovek balíček zahrnující plavbu lodí po Vltavě a prohlídku „stověžaté“ včetně Hradu. Zaplatily 33 eur, tedy přes osm set korun. „Tenhle výlet je opravdu za všechny prachy. V letadle jsme kvůli turbulencím málem zvracely a nejkrásnější pražskou pamětihodnost neuvidíme,“ zasmějou se. Berou to sportovně. Mají dovolenou, tak proč si dělat těžkou hlavu. „Zatracení potentáti,“ zasakrují nakonec politicky nekorektně a odcházejí kamsi k Loretě.

U Pražského hradu II.

Na Hradčanském náměstí to vypadá jako na parkovišti tuzemské policie a České televize. Brňák by řekl: „Švestkový koláč!“ V brněnském hantecu se totiž policistům říká „švestky“. Nicméně úzkou uličkou je možné obejít náměstí zhora dolů a zase zpátky. „To jsou největší policejní manévry, které tu za poslední léta máme. Okolo uniformovaných totiž postávají ještě policisté v civilu, kteří mají revolvery po kapsách. Kdyby ale něco bouchlo, tak jim to je prd platný. Zapomeňte na hollywoodské filmy,“ říká své skupince průvodce šprýmař.

U Černínského paláce, kde sídlí naše diplomacie, se zrovna koná demonstrace Arménů. Proti Recepu Erdoganovi, proti Turecku, proti Ázerbájdžánu. Na transparentu mají napsáno „Turecko a  Ázerbájdžán jsou agresoři“ a skandují „sankce, sankce, sankce...“, samozřejmě proti Ázerbájdžánu. I když ono to s tím konfliktem v Náhorním Karabachu a jeho kořeny není až tak černobílé.

„Čtyřikrát mě prověřovali. Dokonce za mnou do restaurace přišel tajnej a ptal se, co tady chci. Pak jsem mu na video musel říct jméno a datum narození,“ chlubí se kolega z jiné redakce, který má tričko s jakousi metalovou kapelou. Osobně mám tričko americké punkové legendy Dead Kennedys požadující konec cenzury, ale umně skryté pod kabátem. A široko daleko žádný anarchista, antiglobalista, levicový či pravicový radikál, putinista či jiný protistátní živel. Až to vypadá, že největší hrozbou evropských a jiných státníků je jeden pohublý metalista. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

Karla Maříková byl položen dotaz

A a B

Je hezké, že chcete všem přidávat, navyšovat dávky, ale proč neříkáte i to B - tedy kde na to vzít? Jste pro zýšení daní? Jakých?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Celý život pomáhám lidem“. Babiš vypustil VIDEO

15:18 „Celý život pomáhám lidem“. Babiš vypustil VIDEO

Prezidentský kandidát Ansrej Babiš představil v sobotu nové předvolební video, ve kterém vysvětluje,…