Policie jde po exministru Drábkovi. A má v hledáčku i další známé jméno z jeho éry

16.05.2018 16:18

Někdejší náměstek ministra práce a sociálních věcí za TOP 09 Jaromíra Drábka Vladimír Šiška má další problém. Znovu se o něj zajímá policie. Jenže tentokrát v tom Šiška není sám. V hledáčku policie se ocitl i exministr Drábek. Informuje o tom server iDnes.cz.

Policie jde po exministru Drábkovi. A má v hledáčku i další známé jméno z jeho éry
Foto: Vít Hassan
Popisek: Michaela Marksová v Lidovém domě

Jak informuje web iROZHLAS.cz, do případu dotačního podvodu je kromě inkriminovaného šéfa resortu zapleteno i několik vysoce postavených zaměstnanců ministerstva. „Mohu uvést, že náš útvar vede trestní stíhání dvou bývalých vedoucích představitelů Ministerstva práce a sociálních věcí. Ti jsou obviněni z přípravy trestného činu dotačního podvodu a trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, dílem dokonaného a dílem ve stadiu přípravy,“ řekl pro iROZHLAS.cz Ibehej. Dále je jeden bývalý vedoucí oddělení MPSV obviněn ve věci přípravy trestného činu dotačního podvodu.

„Věc se týká transformace organizace ‚Institut výchovy bezpečnosti práce‘ na státní příspěvkovou organizaci ‚Fond dalšího vzdělávání‘, dle závěrů kriminalistů NCOZ bez opory v zákoně,“ dodal pro web rozhlasu Ibehej. Serveru iDnes.cz se podařilo zjistit, že obviněným ministrem je Jaromír Drábek. Informaci potvrdil sám exministr. A jedním dechem vyšetřovatele zkritizoval. „Jsem trestně stíhán za to, že jsem opakovaně podepsal změnu zakládací listiny příspěvkové organizace ministerstva. Kreativní výklad policie je, že jsem tyto změny provedl úmyslně protiprávně, přičemž ani úmysl, ani protiprávnost není usnesením o zahájení trestního stíhání ani jeho odůvodněním jakkoli doložena,“ uvedl bývalý politik.

Fond dalšího vzdělávání je státní příspěvková organizace, jejímž posláním je zabezpečit projekty vedoucí k podpoře vzdělávání dospělých. Mluvčí fondu se podle informací Rozhlasu k věci odmítla vyjádřit.

Pro Fond dalšího vzdělávání jde již o několikátou kauzu. V roce 2016 byl fond také prověřován ze strany NCOZ. Policisté si do centrály fondu přišli pro dokumenty o jeho činnosti a hospodaření. Stalo se tak v reakci na nedobré výsledky auditu hospodaření fondu. Tehdy došlo mimo jiné i k téměř trojnásobnému překročení provozního rozpočtu fondu. I vznik fondu byl problematický, v roce 2015 Nejvyšší kontrolní úřad rozhodl, že MPSV fond založilo v rozporu se zákonem.

Současná ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová se pro opakované skandály kolem fondu rozhodla zřídit pracovní skupinu, která má zajistit ochranu zájmů ministerstva a zamezit páchání dalších škod. Samotná výše dosavadní škody ještě nebyla vyčíslena, bude teprve předmětem trestního řízení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mak

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A co ta naše vlajka? Po smrti vojáka položila novinářka šéfovi armády nečekaný dotaz

10:14 A co ta naše vlajka? Po smrti vojáka položila novinářka šéfovi armády nečekaný dotaz

V Afghánistánu včera došlo k úmrtí dalšího českého vojáka, dva další příslušníci armády byli zraněni…