Policie o víkendu chytila rekordní počet migrantů

24.08.2015 11:04

Policie v Česku o víkendu zajistila 235 běženců a za celý minulý týden jich bylo 372. Denní průměr odhalených běženců se tak zvýšil na 53, před týdnem to bylo 44. ČTK o tom dnes informovala mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Policie od poloviny června zpřísnila kontroly zaměřené na migraci. Od té doby se počet zadržených běženců vyšplhal na 1870.

Policie o víkendu chytila rekordní počet migrantů
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.

Na začátku zvýšených kontrol policisté většinou odhalovali menší skupiny běženců. V současnosti zadržují mnohem větší skupiny, v kterých bývá i několik desítek lidí. Podle Rendlové se tento trend potvrdil i v minulém týdnu. „V celkovém počtu zajištěných cizinců opět dominovaly početné skupiny osob, kdy největší z nich byla zjištěna v noci ze soboty na neděli v mezinárodním vlaku Metropol na Břeclavsku,“ uvedla Rendlová.

Tato skupina běženců čítala 66 osob. V minulém týdnu bylo odhaleno také 48 lidí, které převážela dodávka po dálnici D5. Při cestě rychlíkem Metropol bylo zajištěno také 50 běženců na pražském hlavním nádraží. Tento mezinárodní vlak jezdí na trase mezi Budapeští, Bratislavou, Prahou a Berlínem.

Dříve policisté zaznamenávali hlavně muže, nyní i ženy a děti

V těchto velkých skupinách podle Rendlové cestovalo 41 žen a 55 dětí, což je další změna, kterou policisté v poslední době zaznamenali. Na začátku zvýšených kontrol totiž přes české území nelegálně cestovali hlavně muži, dnes je ve velkých skupinách zvýšený počet žen i dětí.

Policie minulý týden také zahájila trestní řízení s pěti údajnými převaděči, kteří jsou podezřelí z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. „V případě odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od dvou do dvanácti let,“ doplnila Rendlová.

Za první pololetí letošního roku bylo v Česku odhaleno celkem 3018 migrantů, což bylo téměř o polovinu více než loni. S přílivem běženců, zejména z oblastí zasažených boji, se v poslední době potýká celá Evropa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Islámský stát je zpět? Nové detaily k nedávné sabotáži letadla

10:33 Islámský stát je zpět? Nové detaily k nedávné sabotáži letadla

Mechanik Abdul-Mažíd Marouf Ahmed Alani, který se v půlce letošního července pokusil poškodit letoun…