Policie odložila trestní oznámení olomouckého hejtmana na bývalé mluvčí

06.03.2015 13:38

Policie odložila trestní oznámení olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) na dva bývalé tiskové mluvčí a pracovníky odboru, tajemníka hejtmana Ivo Hegera a Tomáše Kocycha. Oba zaměstnanci krajského úřadu podle České televize zadávali podezřelé zakázky firmám, ve kterých figurovala jejich jména nebo na jejichž pracovníky měli osobní vazby.

Policie odložila trestní oznámení olomouckého hejtmana na bývalé mluvčí
Foto: ČTK
Popisek: Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil

Rozbořil dnes novinářům řekl, že Heger podle usnesení policie sice jednal v rozporu se zákonem, jeho konání je ale už promlčeno. U Kocycha podle policie nebyly důvody k zahájení trestního stíhání a oznámení hejtmana bylo proto také odloženo. Kraj se loni s Hegerem a Kocychem dohodl na ukončení pracovního poměru.

Policie mi žádné porušení zákona nevyčítala

Heger dnes ČTK sdělil, že žádný trestný čin nespáchal a je nevinný. "Většinu okolností případu znám paradoxně jen z doslechu. Policie mi nikdy žádné porušení zákona nevyčítala a neřešila je se mnou. Navíc musím dodat, že porušení zákona není totéž, co spáchání trestného činu," uvedl Heger.

Na podivné zakázky, které se týkaly například srazu válečných veteránů či školení tiskových mluvčích, upozornila úřednice hejtmanství Olga Hrabalová a její právník Igor Koutecký. Některé z najímaných firem podle informací ČT založil Heger a Kocych. Bývalí mluvčí tvrdí, že zákon neporušili a zakázky byly v pořádku.

"U paní Hrabalové policie jasně konstatuje, že z její strany došlo k nesprávnému postupu při oznámení a časové prodlevě při oznámení samotném," řekl Rozbořil. Na bývalé mluvčí hejtman podal trestní oznámení loni v květnu, aby policie vznesená podezření prošetřila. V kauze bývalých zaměstnanců podle něj selhaly kontrolní mechanismy, které nastavilo bývalé vedení krajského úřadu.

Hrabalová prý porušila etický kodex hejtmanství

Rozbořil dnes upozornil, že Hrabalová o svém podezření informovala vedení kraje i policii až s velkým časovým odstupem, na což v usnesení poukázali i vyšetřovatelé. Hrabalová tak prý porušila etický kodex hejtmanství, podle kterého zaměstnanci podezření na podvodné či korupční jednání musí ihned oznámit svému nadřízenému.

Hrabalová tvrdí, že upozornila na podezřelé zakázky a sama pak měla v práci problémy. Byla prý přeřazena na nedůležitou pozici a čelila nátlaku některých svých nadřízených. Podle hejtmana ale policie nyní oznámila, že trestný čin vydírání či útisk nebyl spáchán.

Hejtman už loni upozornil na to, že sporné zakázky třikrát prověřovala policie a pokaždé případ odložila. Pochybení při zadávání těchto zakázek nezjistil ani kontrolní odbor krajského úřadu. Aféra ale podle hejtmana poškodila dobrou pověst krajského úřadu, který kvůli tomu už upravil pracovní a organizační řád i etický kodex.

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…