Policie potvrdila, že má trestní oznámení na Mečlovo pověření

24.02.2012 15:32

Detektivové z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování policejního prezídia mají na stole trestní oznámení, které se týká údajně nezákonného pověření Stanislava Mečla vedením Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ). Potvrdila to dnes mluvčí prezídia Pavla Kopecká, nesdělila ale žádné detaily, ani to, kdo trestní oznámení podal.

Policie potvrdila, že má trestní oznámení na Mečlovo pověření
Foto: Policie ČR
Popisek: Policejní prezident Petr Lessy v Karviné

O svých pochybách v souvislosti s pověřením Mečla vedením VSZ informovala již dříve například vicepremiérka Karolína Peake (VV) s tím, že krok ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) podle ní neměl oporu v zákoně. Za legislativní radu vlády, které předsedá, si k tomu nechala zpracovat i posudky. O jejích závěrech koncem ledna informoval časopis Týden.

Peake dnes zdůraznila, že posudky měly za cíl pouze vyjasnit, zda postup, který Mečlovým dočasným pověřením použil ministr spravedlnosti Pospíšil, má zákonnou oporu. "Uvedené podklady jsem si vyžádala pouze za účelem právního posouzení věci a nebyly zpracovány s cílem zjišťovat trestně právní odpovědnost, nebo je použít jakkoliv jinak," napsala dnes v prohlášení pro média vicepremiérka.

Nezákonné sousloví

"Ministr spravedlnosti není oprávněn státního zástupce (toliko) pověřit výkonem funkce vrchního státního zástupce namísto toho, aby jej zákonem předpokládaným způsobem jmenoval," citoval Týden vedoucího katedry správního práva Masarykovy univerzity v Brně Stanislava Kadečku. "Použití sousloví 'pověřuji výkonem funkce vrchního státního zástupce' je nesprávné, neodpovídá dikci zákona, je tedy nezákonné," uvedl podle časopisu zase vedoucí kateder trestního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Jiří Jelínek.

Ministerstvo spravedlnosti je ale jiného názoru. "My máme naše vlastní právní posudky, třeba od profesora (Aleše) Gerlocha, děkana pražské fakulty (Právnické fakulty Univerzity Karlovy), a ten jasně konstatuje, že to pověření možné je. V Čechách se pověřovalo v posledních dvaceti letech mnohokrát," uvedl Pospíšil v pořadu Fakta Barbory Tachecí televize Prima Family.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: aš, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus st.: Majdan na Václavském náměstí! Nelze mlčet. Děsí mě to

10:55 Klaus st.: Majdan na Václavském náměstí! Nelze mlčet. Děsí mě to

Jako „pokus o pražský majdan“ nazval někdejší prezident Václav Klaus demonstrace na Václavském náměs…