Policie v akci a míří vysoko: Během působení člena ANO firma prošustrovala desítky milionů

07.03.2019 9:51

EXKLUZIVNĚ Pražská strojírna je dceřiná firma pražského dopravního podniku (DPP), která má na starosti výrobu výhybek a kolejových křížení zejména pro provoz tramvají. V roce 2016 zaznamenala obrovskou hospodářskou ztrátu ve výši 33 milionů korun. V té době strojírnu vedl Vladimír Říha, který v čele představenstva figuroval více jak deset let. V představenstvu seděl také bývalý pražský radní pro majetek Michal Hašek (ANO), kte rý je v současné době členem dozorčí rady. ParlamentníListy.cz získaly exkluzivní materiály, které hovoří o žalobě a řadě dalších dosud nezveřejněných poznatků.

Policie v akci a míří vysoko: Během působení člena ANO firma prošustrovala desítky milionů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Start kampaně Hnutí ANO k letošním komunálním a senátním volbám. Zúčastnil se předseda ANO a premiér Andrej Babiš, lídr kandidátky v Praze Petr Stuchlík, primátor a lídr kandidátky v Brně Petr Vokřál a primátor a lídr kandidátky v Ostravě Tomáš Macura

Anketa

Považujete USA za spojence České republiky?

11%
89%
hlasovalo: 18427 lidí
Příběh je to vcelku prozaický. Pražská strojírna v roce 2016 koupila brousící vozidlo. To vyšlo na neuvěřitelných 88.983.000 korun a představovalo prakticky nejdražší investici v celé historii městské firmy. Bylo koupeno zejména pro broušení kolejového svršku, především v pražském metru. Celý nákup byl financován dlouhodobým úvěrem. 

Představenstvo DPP vzalo tuto obrovskou ztrátu na vědomí a poukázalo na závažné nedostatky v řízení celého bývalého vedení a generálního ředitele Vladimíra Říhy, který ve vedení strojírny skončil začátkem roku 2017. 

Hospodaření firmy ostatně kritizovala také tehdejší pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). „Výsledky hospodaření poukazují na to, že Pražská strojírna nebyla řízena dobře, chování managementu bylo netransparentní a chybné, což dokazují i aktuálně zveřejněné hospodářské výsledky firmy,“ uvedla v tiskové zprávě Dopravního podniku.

Naše redakce má nyní k dispozici analýzu možných právních kroků a kritických rizik v souvislosti s nákupem brousícího vozidla AT2200-12E od advokátní kanceláře HSP & Partners, kterou vypracoval Květoslav Hlína. Ten je přitom dlouhodobě spojován zejména s hnutím ANO, jmenovitě s Jaroslavem Faltýnkem a Milanem Ferancem.

Podlé této analýzy je smlouva s TGS obráběcí stroje s.r.o., od které bylo brousící vozidlo zakoupeno, uzavřena jednostranně ve prospěch privátní firmy.

„Z kupní smlouvy vyplývá, že kupní cena brousícího stroje odpovídá jeho hodnotě. Ze sdělení zástupců PS (Pražská strojírna), podaných v rovině ústní i zástupcem TGS, nicméně plyne, že součástí kupní ceny brousícího stroje byla fakticky také cena servisu (mezi zúčastněnými je sporný zejména rozsah servisních služeb a dále délka servisu).  Lze tak usuzovat, že reálná hodnota brousícího stroje neodpovídá sjednané kupní ceně,“ stojí v materiálu, který máme k dispozici. 

Dodejme, že v pražských kuloárech se nákup stroje za desítky milionů skloňoval často, jednalo se prý o výrazné předražení.

Vladimír Říha se podle citovaného materiálu Květoslava Hlíny dopustil překročení oprávnění. „Neexistuje-li skutečně písemné rozhodnutí valné hromady PS, je nutno konstatovat, že Ing. Vladimír Říha vzhledem k rozsahu závazků PS porušil povinnosti plynoucí ze Smlouvy o výkonu funkce a spočívající v tom, že byl oprávněn PS zavazovat samostatně pouze do výše částky 20 milionů korun. Tato skutečnost může zakládat odpovědnost Ing. Vladimíra Říhy za škodu vůči PS, pokud by neprokázal, že jednal s péčí řádného hospodáře.“

Advokátní kancelář doporučila, aby Pražská strojírna zvážila další právní kroky vůči Vladimíru Říhovi, „neboť z provedené analýzy věcí vyplývá podezření, že nejednal s péčí řádného hospodáře. Podezření z protiprávního jednání současně může být v případě zjištění reálné hodnoty brousícího stroje výrazně pod výší sjednané kupní ceny spatřováno i na straně TGS, potažmo osoby TGS zastupující.  Závěrem si dovolujeme uvést, že nám sice nejsou známy pohnutky zúčastněných subjektů k vytvoření výše popisované vzájemné smluvní konstrukce spojené s nákupem brousícího stroje, považujeme ji však z pohledu PS a při zohlednění předpokládaných cílů celé transakce za nadbytečně složitou a nestandardní. Věříme, že vám toto právní Stanovisko bude nápomocné a v případě dalších dotazů je vám naše advokátní kancelář k dispozici," stojí v materiálu, který vypracoval JUDr. Květoslav Hlína, dlouhodobě spojovaný výhradně s hnutím ANO a osobou Jaroslava Faltýnka.

Michal Hašek, někdejší pražský radní a nyní předseda ANO na Praze 7

Že je trestní oznámení a žaloba o náhradu škody již podána, nám potvrdil Dopravní podnik. „Management Pražská strojírna a. s. pochybení předchozího vedení společnosti identifikované v auditech a vlastní činností zpracoval prostřednictvím advokáta do trestního oznámení a do žaloby o náhradu škody. Je to jeho povinnost uložená mu zákony České republiky. Dále věc šetří orgán činný v trestním řízení pod dozorem státního zástupce. O míře zavinění a škodě rozhodne v obou případech nezávislý soud,“ sdělila pro PL tisková mluvčí Dopravního podniku. 

Anketa

Cítíte se víc jako Čech, či jako Evropan?

hlasovalo: 21384 lidí
Celý případ má ještě jednu rovinu – politickou. V představenstvu Pražské strojírny totiž od 12. 5. 2015 do 15. 2. 2017 seděl Michal Hašek z hnutí ANO. Někdejší radní pro majetek hlavního města, což je pozice, díky níž dotyčný radní ovládá například městské firmy, zjevně za celou operaci nese i svoji zodpovědnost. Hašek je mimochodem ve firmě i nadále, byl přesunut do dozorčí rady.

ParlamentníListy.cz se ho na případné vyšetřování dotázaly prostřednictvím SMS. Hašek odpověděl: „Koho dotazujete?" Na následující zprávu, ve které mu naše redakce připomenula jeho pozici v Pražské strojírně, nereagoval. Dva zdroje z ANO ovšem ParlamentnímListům.cz potvrdily, že Michal Hašek „moc dobře věděl, co se tam děje.“

„Představenstvo je plně odpovědné po právní stránce,“ sdělil naší redakci advokát z odboru majetku Prahy, který si v této souvislosti nepřál být jmenován. „Pan Hašek bude muset prokázat, že o tom nevěděl, jinak je to samozřejmě jeho odpovědnost a ponese důsledky,“ uzavřel.

„Problematiku ani obsah Vámi citované zprávy neznám a nedisponuje jimi ani hlavní kancelář hnutí. Kroky, na které se dotazujete, a jejich samotná realizace jsou interní záležitostí Pražské strojírny a dotaz by měl tedy primárně směřovat na společnost jako takovou, případně na pana Haška," sdělil naší redakci Martin Haushalter z pražského ANO.

Pražská strojírna na naše dotazy během jednoho týdne nebyla schopna reagovat.

Jejím šéfem je podle aktuálního výpisu Róbert Masarovič z Havířova, v představenstvu sedí také Jiří Dedek z Děhylova a Marek Polický z Prahy. Předsedou dozorčí rady je Peter Hlaváč a kromě zmíněného Michala Haška je členem také oranžový politik Lukáš Rázl, Milan Valenta a Oldřich Vytiska.

Autory textu můžete oslovit prostřednictvím emailu B.Richterova@ParlamentniListy.cz a T.Novy@ParlamentniListy.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

20:01 Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

Kniha je zaměřena na podstatu úlohy člověka, jeho vlastností, projevů, jednání a na pojmenování důsl…