Policie vznesla obvinění kvůli smlouvě VZP s protonovým centrem

18. 11. 2013 12:46

Protikorupční policie obvinila jednoho člověka kvůli uzavření smlouvy mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a pražským protonovým centrem. Detektivové jej viní z pokusu o zneužití pravomoci veřejného činitele, sdělil dnes ČTK státní zástupce Pavel Prygl. Smlouvu v roce 2006 podepsal nucený správce pojišťovny Antonín Pečenka. Zda je obviněný, ale žalobce neupřesnil.

Policie vznesla obvinění kvůli smlouvě VZP s protonovým centrem
Foto: proton therapy center
Popisek: Proton Therapy Center

Trestní oznámení kvůli sjednání smlouvy padlo v únoru letošního roku. Podle pojišťovny byl kontrakt o budoucí úhradové smlouvě, která by centru zaručovala roční příjem přes jednu miliardu korun po dobu 15 let, nestandardní a nezákonný. "Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality bylo vydáno 15. 11. 2013 usnesení o zahájení trestního stíhání ve věci trestního oznámení Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR týkající se způsobu uzavření smlouvy mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR a firmou Proton Therapy Centre Czech s.r.o.," uvedl Prygl.

Pečenka jako nucený správce VZP smlouvu nejen podepsal, ale také potvrdil razítkem Ministerstva zdravotnictví. Do funkce nuceného správce ho jmenoval jako svého náměstka tehdejší ministr zdravotnictví David Rath. Pečenka smlouvu uzavřel bez projednání na ministerstvu. To je podle expertů jeden chybný krok při uzavírání smlouvy. Druhý chybný krok pak prý byl, že v té době platila a nadále platí povinnost výběrového řízení, pokud chce VZP uzavřít nový smluvní vztah. Smlouvu ale uzavřel Pečenka bez výběrového řízení.

Kdo konkrétně byl obviněn, se zatím neví

"Momentálně nemáme oficiální informaci, kdo konkrétně byl obviněn. Nicméně za VZP smlouvu v roce 2006 podepsal její nucený správce a současně tehdejší náměstek ministra zdravotnictví. Vše nasvědčuje tomu, že policie dospěla k témuž, co VZP tvrdí dlouhodobě - že totiž okolnosti podepsání smlouvy byly nestandardní," řekl ČTK mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Proton Therapy Center je soukromý projekt v areálu Nemocnice Na Bulovce, který využívá pro léčení nádorových onemocnění protonové záření. Protonové centrum, jehož vznik si vyžádal 4,2 miliardy korun, má zatím uzavřenou smlouvu pouze s Vojenskou zdravotní pojišťovnou. Nemá smlouvu s žádnou jinou zdravotní pojišťovnou. Ostatní pojišťovny hradí léčení svých klientů bez smlouvy individuálně.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drsně o ČT: Kde je 168 hodin? Kde je Wollner? soptil Okamura. Přišel nečekaný dokument a k němu informace

13:02 Drsně o ČT: Kde je 168 hodin? Kde je Wollner? soptil Okamura. Přišel nečekaný dokument a k němu informace

Kdo chce slyšet pravdu, tak já jsem se vám ji pokusil sdělit. Poslanec hnutí ANO Pavel Juříček si ve…