Kolem připravovaného sloučení dvou protimafiánských útvarů se nyní strhla obrovská mela, která nejprve hrozila skončit až vládní krizí. I když se ve vládní koalici nakonec domluvili, „válka policajtů“ ještě neskončila. Podle některých médií prý měl dokonce sám policejní prezident Tuhý vynášet informace, například při olomoucké kauze Vidkun. To alespoň naznačuje podle Novinek.cz šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek. Není to zvláštní, že důstojníci zmíněného útvaru to naznačují až teď, tedy potom, když se hnutí ANO nepodařilo zlomit ČSSD a ministra Chovance, který nakonec reorganizaci přece jen podepsal?
Z pohledu právníka je každý policista povinen, pokud se dozví o spáchání trestného činu, splnit oznamovací povinnost nebo zahájit prověřování takové události. Jestliže určité skutečnosti vyplynuly ze soudního spisu, který se dlouho zpracovával, pak na tom není nic podivného; kromě toho, že to vyšlo na veřejnost. A to je skutečně velký problém, zvláště při práci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), protože lidé by se o tom neměli v počátečních fázích vyšetřování vůbec dozvědět. Já tleskám ÚOOZ, když při vyšetřování olomoucké kauzy Vidkun zamíří až do těch vysokých pater politiky, ale můj potlesk slábne, když se o tom dozvím z médií v době, kdy vlastně ještě není nic jasné. Pokud na policisty, kteří jdou provést domovní prohlídku, už čeká televizní štáb, tak se ptám, komu potom ta policie vlastně slouží? Jestliže utajované informace chodí běžně přes média, je to pro policii známka velké neprofesionality.
To právě nyní tvrdí i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který kritizoval Komárka za to, že se nechová profesionálně, když s tímto podezřením nepřišel na Generální inspekci bezpečnostních sborů, a chce hned oslovit parlamentní komisi, a že sám pustil do éteru zprávy, kterými by se nejprve měli zabývat policisté. Co k tomu říci?
Tuto otázku je nutné rozdělit na dva okruhy. Zaprvé si je nutno říci, proč se Jiří Komárek hned neobrátil na GIBS. Tomu bych jako bývalý kriminalista a vyšetřovatel vcelku rozuměl, protože z GIBS, jak panuje podezření, utíkají informace. A pokud mám podezření, například i vůči policejnímu prezidentovi, pak bych možná pochybil i při vyšetřování. Problémem je ale skutečnost, že jsem se o tom zase dozvěděl z médií, kde tato informace nemá ještě co dělat. I taková žádost o slyšení u parlamentní komise nemusí být přece veřejně známá. Takže v tomto bodě má pan Kalousek pravdu, i když mezi jeho příznivce určitě nepatřím.
Jak toto všechno může vlastně dopadnout? Minimálně tři elitní policejní útvary si jdou po krku a státní zástupci vyšetřují i policejního prezidenta. Nebude tím destabilizovaná celá česká policie? A může současný tlak prezident Tuhý vůbec ustát?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán