Politici na rautech na ruské ambasádě vyzrazují citlivé informace, říká ke zprávě BIS Kundra

4. 12. 2018 9:22

Redaktor Respektu Ondřej Kundra se v rozhovoru s moderátorkou Emmou Smetana vyjádřil ke zprávě tajné služby. Podle jeho slov je ze zprávy patrné, že prezident Miloš Zeman hájí zájmy Kremlu a BIS je pro něj rizikem.

Politici na rautech na ruské ambasádě vyzrazují citlivé informace, říká ke zprávě BIS Kundra
Foto: archiv OK
Popisek: Novinář časopisu Respekt Ondřej Kundra
reklama

„Varování zpravodajců je velmi důrazné. Letos je ta zpráva nejkonkrétnější. BIS celkem otevřeně pojmenovala hrozby, které představuje Čína a Rusko. Zároveň uvádí, v čem ty hrozby spočívají,“ podotkl Kundra. 

„Špionům se tady daří velmi dobře, jsou tady historicky etablovaní. BIS hovoří o tom, že na ruské ambasádě v Praze je velké množství špionů. Není to úplně novinka, jsou tady etablovaní od 60. let,“ hovořil dále Kundra. Zpráva BIS není podle něj konkrétní v tom, k jakým konkrétním informacím se špioni dostali. 

Fotogalerie: - Křest Železné Sparty

Křest knih nakladatelství Olympia Železná Sparta a...
Jeden z autorů knihy Železná Sparta Vítězslav Houš...
Křest knih nakladatelství Olympia Železná Sparta a...
Jeden z autorů knihy Železná Sparta Zdeněk Pavlis
Křest knih nakladatelství Olympia Železná Sparta a...
Křest knih nakladatelství Olympia Železná Sparta a...

Anketa

BIS varuje před nepřátelským vlivem Ruska. Obáváte se ruského vlivu v ČR?

hlasovalo: 23583 lidí

A co trojští koně mezi politiky, přibývá jich? „To z veřejné zprávy nevyčteme. Můžeme vyčíst jen informaci, že někteří politici se chovají neuváženě. Čeští představitelé se tak chovají v kontaktu s nedeklarovanými špiony ruského velvyslanectví. Na různých rautech jim čeští politici dobrovolně vyzrazují nějaké citlivé informace, které ohrožují naši bezpečnost,“ podotkl a rozhovořil se o tom, zda to dělají vědomě. 

Video najdete ZDE.

„Někteří z nich to budou dělat, protože jsou to užiteční idioti, někteří proto, že to nebyli schopni domyslet, někteří proto, že jsou chvástalové, někteří chtějí další benefity,“ jmenoval příklady těch, kdo vyzrazují, Kundra.

Následovala otázka na to, jak posilují u nás vliv Číňané. „Číňané tady etablovali politické pozice, podařilo se jim infiltrovat do politiky. Rozšířil se počet různých zpravodajských operací čínské rozvědky, jsou zaměřeny na různé technologické oblasti,“ poznamenal Kundra. 

Ten si větší otevřenost zprávy BIS vyvsvětluje tím, že je ve funkci nový ředitel. „V porovnání s jeho předchůdcem má potřebu její obsah vysvětlovat veřejnosti,“ říká.

„Prezident Miloš Zeman je člověk, který se dlouhodobě snaží oslabit BIS, protože pro něj představuje riziko a riziko pro jeho okolí. Jestliže za hlavní riziko BIS označuje pronikání špionážní sítě Ruské federace a pokus o oslabování NATO, tak Zeman a lidé z jeho okolí jasně tendují k různým prokremelským cílům. Prezident Zeman si to uvědomuje, a proto se snaží pozici ředitele BIS oslabit, i třeba tím, že Michala Koudelku už dvakrát nejmenoval generálem,“ míní Kundra.

Zeman podle něj opakovaně jedná s ruským prezidentem. „Mluví s ním o některých konkrétních věcech, například to byla v minulosti snaha o vydání hackera Nikulina. Opakovaně pak tlačil na ministra spravedlnosti. Překračuje tady nějakou mez a prosazuje zájmy Kremlu,“ zmínil Kundra v závěru rozhovoru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…