Politické spektrum: Pane Petříčku, existuje ještě ČSSD?

07.05.2022 20:28 | On-line

V pořadu Politické spektrum v ČT se sešli členové mimoparlamentních stran Pavel Hroch (Jihočeši 2012), Tomáš Petříček (ČSSD) a předseda Svobodných Libor Vondráček. Petříček nabídl vhled do ruského uvažování o Česku a nabídl ekonomický recept, jak v tíživé ekonomické situaci pomoct lidem. Vondráček mj. jasně řekl, kdo podle něj může za válku na Ukrajině.

Politické spektrum: Pane Petříčku, existuje ještě ČSSD?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Moderátor Bohumil Klepetko položil Petříčkovi otázku na úvod. „Pane místopředsedo, existuje ještě ČSSD?“

„Ano, existuje. Jsme nejstarší česká politická strana. Naše tradice určitě nezanikla. Chceme se vrátit do Sněmovny a hájit zájmy pracujících, které jsme vždy zastupovali,“ odpověděl Petříček s tím, že v této obtížné době se sociální demokracie dál zastává lidí a přichází s různými konstruktivními návrhy.

Oznámil také, že lidé jako Jan Hamáček nebo Michal Hašek už se na práci ČSSD nijak nepodílí. Michal Hašek před časem oznámil, že prozatím uzavírá své politické působení, včetně působení v ČSSD.

Když přišla řada na Vondráčka, konstatoval, že czexit, tedy vystoupení Česka z EU, je stále jednou z variant, se kterou Svobodní počítají, ale není jediná.

Moderátor poté otevřel téma ruské války na Ukrajině, kterou ruský prezident Vladimir Putin zahájil 24. února.

Vondráček volal po utlumení silných prohlášení spojených s touto válkou. Osobně by prý uvítal, kdyby tady Česko šlo rakouskou cestou. Ale česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na místo toho oznámila, že chce s USA jednat o založení americké vojenské základny na českém území.

„Já jako Američan bych se možná zlobil, kdyby někdo říkal, že by na svém území chtěl mít můj radar a já bych o tom zároveň nevěděl. To je jako kdyby teď Američani řekli, že chtějí mít na svém území český radar,“ řekl Vondráček.

Mgr. Libor Vondráček

  • Svobodní
  • předseda Svobodných
  • mimo zastupitelskou funkci

Konstatoval však také, že je sice třeba debatovat o tom, které evropské státy udržovaly dobré vztahy s putinovským Ruskem, ale pokud jde o to, kdo může za válku na Ukrajině, Vondráček má jasno. „Může za to Putin,“ řekl předseda Svobodných.

Vrátil se až k někdejšímu americkému prezidentovi Ronaldu Reaganovi, který uzbrojil Sovětský svaz. Ukázal tím také sílu kapitalismu. Proto je podle Vondráčka třeba držet se kapitalistických pravidel a znovu se nestát závislými na Rusku.  

Pokud jde o současné ekonomické obtíže českých občanů, Vondráček volal po snížení daní např. u pohonných hmot, protože snížení daní u pohonných hmot může zlevnit i přepravované zboží.

Petříček zmínil, že ho překvapilo, jak málo se proti válce staví samotní ruští občané.

„Druhá věc, která mě na tom irituje, je, jak česká politická scéna reagovala na tu krizi. Že se tady prezentuje, jako kdybychom si vybírali mezi pomocí Ukrajině a ukrajinským uprchlíkům, a na druhé straně řešením ekonomických a sociálních dopadů této krize. Místo toho, abychom se snažili, jak udělat správně obě tyto věci najednou,“ prohlásil Petříček.

Do třetice ho prý překvapilo, že EU není zcela jednotná v protiruských sankcích. Petříček v této souvislosti zmínil příklad Maďarska.

U Ruska připomněl, že Ruská federace nevnímá Českou republiku jako rovnocenného partnera. „Vnímají nás jako součást své sféry vlivu, a to bychom si měli uvědomit,“ uvedl diváky do ruského přemýšlení nad Českem. Hlavním cílem Ruska podle Petříčka je oslabit EU i NATO. Jeden členský stát ponížit, jiný jakoby pozvednout, aby se narušila jednota Západu. Tomuto je podle exministra zahraničí Petříčka čelit.

Pokud jde o současné ekonomické obtíže českých občanů, Petříček volal po zvýšení minimální mzdy alespoň na 20 tisíc. Vedle toho doporučoval částečně regulovat trh a držet tím v jistých mezích ceny pohonných hmot, maloobchodní ceny elektřiny a tak podobně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovládnou lidstvo blázni? Akademiku Šestákovi je při pohledu na dnešní elity k pláči..

0:01 Ovládnou lidstvo blázni? Akademiku Šestákovi je při pohledu na dnešní elity k pláči..

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Konflikt na Ukrajině odvádí pozornost od ekonomických, sociálních a ekologických p…