Politické strany vymírají. A zdaleka prý ne jen komunisté...

23.04.2016 16:52

Politické strany v Česku mají problém. Český rozhlas přináší informace o tom, že se vylidňují nebo v některých případech vymírají. Tato alternativa se týká především komunistů, ale nesmíme zapomínat ani na lidovce. Své pozice prý vyklízejí v podstatě všechny zavedené strany. S výjimkou ČSSD.

Politické strany vymírají. A zdaleka prý ne jen komunisté...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební zákon, ilustrační foto

„Poločas rozpadu – neboli doba, za kterou se počet atomů chemického prvku sníží na polovinu – je u KSČM 20 let. Mezi komunálními volbami 1994 a 2014 tato strana přišla o polovinu lidí na kandidátkách,“ píše server rozhlasu. Místopředseda komunistů Jiří Dolejš přiznává, že na vině je především vysoký věk řady členů. A křesťanští demokraté na tom jsou naprosto stejně.

Politolog Stanislav Balík z Masarykovy univerzity uvedl, že své pozice vyklízejí prakticky všechny strany, a to ve prospěch nezávislých a mimoparlamentních hnutí. Určitou výjimku z pravidla představují sociální demokraté. Ti dokážou v každých komunálních volbách postavit přibližně stejné množství kandidátů. A v roce 2018 přeskočí i dosud kandidátsky nejpočetnější komunisty.

S tím, jak v menších městech a obcích posilují nezávislí kandidáti a mimoparlamentní hnutí, oslabuje se vazba mezi komunální sférou a nejvýše postavenými zákonodárci. Obce a města tak musejí hledat jiné komunikační kanály na členy sněmovny či senátu. Jednu z cest představuje např. kontakt se Svazem měst a obcí či s Asociací krajů, které hrají roli prostředníků.   

„V tuto chvíli fakticky mizí propojení nejmenších obcí s parlamentní úrovní. Do budoucna ale hrozí i rozpojení obcí větších, kdy se relativně snadno a rychle může stát, že územní samospráva nebude mít personální propojení na úroveň parlamentní,“  uzavírá Balík. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Důchodci jsou vysmátí!“ nadával občan ministryni Schillerové. Ta si ho podala

18:28 „Důchodci jsou vysmátí!“ nadával občan ministryni Schillerové. Ta si ho podala

Z PROFILŮ Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) odpovídala čtenářům serveru ParlamentníListy…