Politika je náročná a Babiš v ní zaostává, píší o svém šéfovi noviny

22.07.2016 7:56

Andrej Babiš (ANO) skončil se svým hnutím jen těsně druhý v předčasných volbách roku 2013 s pomocí hesel, podle kterých jsme schopný národ, ale řídí nás nemehla. Páteční Lidové noviny se ve druhé polovině vládnutí premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a ministra financí Babiše podívaly, jak si pánové vedou v mocenském boji. Zjistily, že v něm Babiš docela zaostává.

Politika je náročná a Babiš v ní zaostává, píší o svém šéfovi noviny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka

Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš vstoupil do politiky s heslem „Nejsme jako politici, makáme“. Ačkoli už více než dva roky vládne spolu s premiérem Bohuslavem Sobotkou, stále o sobě tvrdí, že není politik. Ostatní politiky pak nešetří.

„Kritizuje je, že 20 let pouze sedí ve Sněmovně a nic jiného neumějí. Jenže jak ukázaly uplynulé týdny, i politika je náročné řemeslo a hnutí ANO v mocenské konfrontaci s koaliční ČSSD zaostává. Z analýzy rozdělení moci LN vyplynulo, že zatímco Babišovo hnutí kontroluje ekonomicky zaměřené instituce typu Generálního finančního ředitelství, sociální demokracie se zaměřila na ‚výsadek‘ svých lidí v bezpečnostně-vlivových organizacích,“ píše deník.

Babiš v posledních týdnech prohrál souboj o reorganizaci policie a debaklem skončil také jeho pokus domluvit se s koaličními partnery z KDU-ČSL na výběru nového šéfa Bezpečnostní informační služby. Předseda vlády Sobotka na Babišovy snahy rychle zareagoval a našel vlastního favorita. Jiřího Langa, který požádal o odchod ze služby, může v čele BIS nahradit vedoucí kontrašpionáže Michal Koudelka. Před dvěma lety si navíc sociální demokraté prosadili policejního prezidenta Tomáše Tuhého a také šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů, která má policisty kontrolovat.

Svou vůli prosadili sociální demokraté, když umožnili svému bývalému kolegovi ze strany Petru Rafajovi pokračovat v pozici šéfa Úřadu na ochranu hospodářské soutěže.

„Nekompromisní postoj premiéra Sobotky a ministra Chovance při nominacích šéfů důležitých institucí a konfrontace s Babišem ČSSD stmelují. Jestli se ale tato taktika odrazí i v lepších volebních výsledcích, zatím jasné není. Pokud by strana ve volbách nevyhrála, může spoléhat alespoň na to, že v řadě mocných úřadů zůstanou jí vybraní šéfové,“ uzavírá deník.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …