Politika pražských představitelů a médií se snaží o zničení moravského národního povědomí, zahřmělo z jižní Moravy

2. 10. 2016 15:31

Strana Moravané společně s brněnskou pedagogickou fakultou Masarykovy univerzity uspořádala konferenci s tématem Sebeurčení evropských regionů a nestátních národů, na níž se diskutovalo o situaci různách etnických a regionálních menšin současné Evropy, jež usilují o politickou emancipaci.

Politika pražských představitelů a médií se snaží o zničení moravského národního povědomí, zahřmělo z jižní Moravy
Foto: Alerion
Popisek: Moravská vlajka
reklama

Za domácí stranu vystoupil prezident Moravského národního kongresu Josef Pecl, který uvedl, že již před lety upozorňoval na to, že Česká republika zcela ignoruje Moravany jako národ a Moravu jako historickou zem. „Dnes musím konstatovat, že se situace nezlepšila, ale naopak je horší. Nerespektují ústavu České republiky, ani listinu práv a svobod,“ řekl Jan Pecl a dodal, že v roce 2001 byla přijata první zákonná norma od vzniku České republiky, která definuje postavení příslušníků jednotlivých národností, žijících v České republice. V tomto zákoně o právech příslušníků národnostních menšin je uvedeno, že příslušníkem národnostní menšiny je občan České republiky, který se hlásí k jiné, než české národnosti a projevuje přání být považován za příslušníka národnostní menšiny spolu s dalšímu, kteří se hlásí ke stejné národnosti. V průběhu projednávání byl odmítnut pozměňovací návrh na rozšíření většinové národnosti české o moravskou a slezskou.

„Na základě této skutečnosti zástupci Moravanů požadovali respektování občanů moravské národnosti jako menšinového národnostního společenství, obdobně jak je tomu na Slovensku. I tento požadavek byl zástupcem Vlády České republiky odmítnut,“ připomněl Josef Pecl, podle nějž se intenzivní úsilí politických představitelů pražských politických stran snaží o zničení moravského národního povědomí, a to především za přispění pražských médií s celorepublikovou působností. Je také zcela nepřijatelné, aby národ, který vytvořil první slovanský státní útvar v Evropě – Velkou Moravu, na jehož území působili zakladatelé slovanské duchovní kultury a spolupatroni Evropy svatí Cyril a Metoděj, se nemohl spolupodílet na vytváření společné Evropy národů spolu s ostatními národy Evropy.

Evropská svobodná aliance se rozrůstá

Zástupce Evropské svobodné aliance Günther Dauwen představil práci a cíle své organizace, která sdružuje přes čtyřicet uskupení. „Pokud chceme mluvit o sebeurčení, musíme něco říct o naší Evropské svobodné alianci (EFA). Její historie začíná již v roce 1981, kdy po prvních volbách do Evropského parlamentu vznikla první skupina, která pak iniciovala založení aliance. Sebeurčení je klíčovým principem, všichni jsme součástí Evropy a jazyková a národnostní spravedlnost je stejně důležitá jako třeba ekologie nebo sociální spravedlnost,“ uvedl Günther Dauwen a vysvětlil pojem inkluzivní nacionalismus, podle nějž je každý, kdo se například identifikuje jako Moravan, je jím i když na Moravě třeba nikdy nežil. Günther Dauwen také konstatoval, že za dobu existence EFA se rozrostl počet jejích členských organizací a dnes má dokonce čtrnáct politických stran, které jsou součástí vlád a jsou tedy na cestě k vládní odpovědnosti, což je podle Dauwen náznak naděje. „Rok 2015 je nazýván rokem sebeurčení, protože se uskutečnili skotské referendum a také katalánská konzultace, v médiích se díky tomu objevilo hodně informací o EFA, která se dostala dokonce na první stanu New York Times. Také globalizace a celosvětová ekonomika a krize 2008 vedly k zamyšlení nad tím, že lidé chtějí mít vetší kontrolu nad věcmi, které se jich týkají. I to je náš úspěch,“ shrnul Dauwen Günther.


Günther Dauwen (FOTO: David Daniel)

Charakter regionů ohrožuje i migrace

Hostem konference byl i politolog Miroslav Mareš z Fakulty sociálních studií  Masarykovy univerzity, který na úvod vysvětlil, že sice není členem žádné zúčastněné strany, ani jejím sympatizantem, ale že jednou z jeho specializací jsou i regionální a etnická hnutí, primárně se ale věnuje politickému extremismu, násilí a terorismu. Poté uvedl typologii stran usilujících o sebeurčení. EFA sdružuje strany z různých politických uskupení a můžeme mezi nimi najít i radikální strany se vztahem k násilí. Jeho příspěvek se zabýval také různými politickými strategiemi politických stran, zájmových skupin a jiných hráčů na politické scéně, jejichž cílem je sebeurčení v současné Evropě. Profesor Mareš rozděluje tyto strategie podle ideologické orientace, vztahu k demokracii a militantnosti a efektivnosti politické mobilizace a reprezentace a porovnává situaci hnutí sebeurčení uvnitř a vně Evropské unie. Význam imigrace v některých oblastech ohrožuje tradiční charakter regionu, jako je například Sicílie, a napětí mezi radikalizací a umírněnou politikou podle něj bude důležitým faktorem pro budoucí vývoj hnutí sebeurčení v budoucnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Daniel
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …