Politolog Doležal ví, proč se politika otřásá: Může za to Klaus a VV

30.04.2012 10:14

Česká politická scéna je prakticky od svého zrodu na počátku devadesátých let nestabilní. Nejde přitom jen o nestabilitu způsobenou slabými většinami v parlamentu, zatím poslední koalice držela většinu 118 křesel a byla také nestabilní. O tom, co všechno tuto nestabilitu způsobuje, uvažuje ve svém komentáři pro dnešní Lidové noviny politolog Bohumil Doležal. Obrací se k VV, k Václavu Klausovi, ale i k ČSSD.

Politolog Doležal ví, proč se politika otřásá: Může za to Klaus a VV
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus u řečnického pultu ve sněmovně
reklama

Na počátku krize vlády premiéra Petra Nečase (ODS) stálo podle politologa uzavření koalice s VV. Ukázalo se totiž, že jde o ambiciózní projekt, ovšem bez schopných osobností, které by stály otevřeně v jeho čele, a bez členské základny. Špičky strany totiž neměly čas o ni pečovat, neboť se zabývaly třenicemi v nejvyšší politice.

„Věcně vzato byla problémem Věcí veřejných ambiciózní, konfrontační politika v rámci koalice a vůči svým koaličním partnerům. Neměly na ni dost síly, ani dost schopností a ukázalo se, jak je nepraktické, když se faktické mocenské poměry uvnitř strany vůbec nekryjí s její vnější institucionální podobou. Důsledkem byl katastrofický propad preferencí strany, ten ale jen podporoval politickou agresivitu a všechno vyústilo v rozkol uvnitř strany,“ míní Doležal.

Problematické dědictví Václava Klause

Věci veřejné však nejsou podle autorova názoru jediným zdrojem problémů na české politické scéně. Druhý pramen představuje Václav Klaus a jeho dědictví zanechané ODS. Předčasné volby se nehodí jak Věcem veřejným, tak prezidentovi, který si plánuje návrat do nižších pater politiky, až opustí Hrad, to se však stane až příští rok v březnu.

„Pak je tu „Klausovo dědictví“. Zastupují ho pánové Doktor a Bém. Dědictví zahrnuje dvě základní vlastnosti Klausova konceptu strany: malicherný fundamentalismus v zásadách a propojení partaje s ekonomickými subjekty velmi rozdílné povahy. Doktor a Bém jsou jen viditelnou částí ledovce, v poslaneckém klubu ODS se jistě najdou i další, jejichž role poroste s bezmocí vlády,“ shrnuje politolog. Nečas se tomu zřejmě nebude umět postavit, neboť vždy hrál roli schopného muže číslo dvě, ale schopnosti jasného lídra, který prosadí nápravu, mu podle Doležala schází.

Demonstrace a ČSSD

Svou roli jistě hraje i rostoucí počet nespokojených občanů, které sociální demokraté přesvědčují, že vše napraví, až se dostanou k moci. O tom, že dokážou splnit vše, co slibují a zklidnit tak nespokojený dav, lze ale s úspěchem pochybovat.

Sečteno a podtrženo, silných faktorů, které způsobují nestabilitu české politické scény, je celá řada a je nesnadné jim čelit. Politici jsou tu ale podle autora právě od toho, aby tak činili a hledali řešení. Takže do práce.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Šibenice." Piráti hlásili Lipovskou a Xavera Bruselu. A teď přituhuje

11:55 ,,Šibenice." Piráti hlásili Lipovskou a Xavera Bruselu. A teď přituhuje

Na místa členů Rady ČT usedli publicista Pavel Matocha, ekonomka Hana Lipovská a moderátor Luboš Xav…