Politolog Jelínek: Za sociální demokracii kandiduje skoro každý, kdo zbyl

15.07.2021 16:17

Sociální demokracie má o člena méně. A ne o nikterak bezvýznamného. Po 32 letech odešel z ČSSD Bohuslav Sobotka, někdejší premiér a poslanec. Jak však píše DeníkN.cz, do strany také staré známé tváře přicházejí. V nadcházejících sněmovních volbách se totiž bude hrát o každý hlas. Píše to server DeníkN.cz.

Politolog Jelínek: Za sociální demokracii kandiduje skoro každý, kdo zbyl
Foto: ČSSD
Popisek: ČSSD

Sobotka podle informací deníku Právo neuhradil v letošním roce stranický příspěvek, čímž mu členství zaniklo. A svůj odchod ani neokomentoval, nikterak se k němu nevyjadřuje. Podle politologa Lukáše Jelínka je tento krok další ukázkou postupného oslabování strany. I když Sobotka nebyl v současné době politicky aktivní, může to mít na stranu negativní vliv.  

„Může to vyslat signál zbytku liberálnějších voličů, které ještě sociální demokracie měla, že nad ní zlomil hůl i Bohuslav Sobotka,“ poznamenal Jelínek. 

ČSSD se v současné době pohybuje na hraně zvolení do Poslanecké sněmovny, jež nemá rozhodně jisté. Po letošním sjezdu sociální demokraté jdou cestou jasné levicové alternativy, kdy se zaměřují na sociální politiku, zvyšování mezd či progresivní zdanění. Slibují mimo jiné pět týdnů dovolené, zkrácení pracovního týdne či zřízení institutu náhradního volna za svátky. 

Jelínek vnímá tento program jako zatáhnutí za ruční brzdu – zejména tedy z marketingového hlediska. „Dost možná je to to poslední, co ještě sociální demokracii může vyjít,“ uvedl. A varoval před tím, že problém ČSSD spočívá zejména v její nedůvěryhodnosti před lidmi. Obdobně pak problém vnímá i politolog Petr Just.

DeníkN.cz se ve svém textu také věnuje personálním otázkám. Po jarním sjezdu byl odvolán ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, který už nepovede ani pražskou kandidátku pro podzimní volby. Místo něj ji povede šéfka resortu práce a sociálních věcí Jana Maláčová, na kandidátce bude také expředseda Zelených Matěj Stropnický. 

A na kandidátky se také vracejí staré známé tváře, například expremiér Vladimír Špidla, někdejší šéf Senátu Milan Štěch, současný náměstek na Ministerstvu vnitra Michal Hašek či bývalý vicepremiér Zdeněk Škromach. 

„Návraty jednotlivých osobností bych moc nepřeceňoval. Mám pocit, že za sociální demokracii kandiduje skoro každý, kdo zbyl. Někdo je známější více a někdo méně,“ říká k tomu politolog Jelínek. Nevyvrací však, že některé tváře mohou pomoci.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

Co říkáte na toto hodnocení?

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zeman-hodnoceni-prezident.A230126_141135_domaci_akp

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Napsal knihu o vlasovcích. Pak volal Novotnému. „Nepochopil jsem.“ A to byl konec

22:05 Napsal knihu o vlasovcích. Pak volal Novotnému. „Nepochopil jsem.“ A to byl konec

Vlastenec, nebo vlastizrádce? Kým byl sovětský generál Andrej Vlasov, pod jehož velením vznikla Rusk…