Politolog Jelínek překvapivě vychválil Kalouska. Ale na toto místo ho prý raději pouštět nemáme

20. 2. 2015 10:43

Politický analytik, vysokoškolský pedagog a člen ČSSD Lukáš Jelínek ve svém článku na serveru Deník Referendum vychválil místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska. Je to prý špičkový politický profesionál k pohledání a univerzální ministr. Jenom na rezort zahraničí bychom ho prý raději neměli pouštět.

Politolog Jelínek překvapivě vychválil Kalouska. Ale na toto místo ho prý raději pouštět nemáme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Lukáš Jelínek
reklama

„Do roztrhání těla budu hájit názor, že Miroslav Kalousek je špičkovým politickým profesionálem k pohledání. Má tak akorát inteligence, vědomostí, aby v politice zaujal, pomáhá mu i technické vzdělání, díky němuž říká do puntíku to, co chce, a nenechá se unášet emocemi. Ty u něj poznáme spíš z tónu či (ne)pevnosti hlasu – ale ani to není stoprocentní, neboť umí hrát,“ píše Jelínek.

Výroky, které Kalousek trousí, jsou dle politického analytika gramaticky a stylisticky přesné a dají se rovnou sázet do tisku. Jeho větu prý nelze vytrhnout z kontextu. V debatních pořadech si údajně vždy získá a uhájí prostor, a to i pro opakování již jednou vyřčené teze. Hlavně si však prý věří. Jeho projevy jsou vrcholem sebejistoty, ba pýchy. Umí údajně vybruslit i ze situace, kdy nechce otevřeně povědět, jak si lebedí v potížích druhých a nejraději by je viděl v tratolišti krve.

Politický profesionál Kalouskova ražení je dle Jelínka univerzálním ministrem. „Zhostí se resortu financí, dopravy i vnitra. Dokonce může být chvíli nalevo a chvíli napravo. Estéti sice nadzvedli obočí, když se Kalousek i přes kontroverzní minulost stal hlasatelem morálky a etiky v politice – ale nakonec se smířili, že příběhy o oligarchovi (Babišovi) a monarchovi (Zemanovi) vypráví zrovna on,“ popisuje Jelínek.

Političtí žongléři a mluvkové bez znalosti hlubších souvislostí

Přesto by Jelínek radil jeden resort před Kalousky chránit – zahraniční věci. Mezinárodní rovnováha je prý totiž křehká věc a nezaslouží si být vydána napospas politickým žonglérům nebo mluvkům bez znalosti hlubších souvislostí. I levičáka Jana Kavana s pravičákem Karlem Schwarzenbergem dle politického analytika spojuje opatrnost ve vyjadřování, vážení na miskách vah.

Jinými slovy, diplomat by prý neměl být pozér – už jen proto, že se od něj očekává připravenost k uzavírání kompromisů. „Stačí, aby přiložil větší váhu svým slovům než potřebám situace, a může to stát lidské životy, konflikty a války,“ konstatuje Jelínek.

Celý text k přečtení ZDE


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

9:24 A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

Epidemie koronaviru v USA mimořádně dopadá na Afroameričany. Statistiky z mnoha států ukazují, že po…