Polská opozice napadla výhru Andrzeje Dudy u soudu. Prý mu pomohla „obrovská státní mašinerie“

16.07.2020 20:20

Z polské opozice sílí hlasy kritizující průběh prezidentských voleb. Nejsilnější polská opoziční strana Občanská platforma (PO) nyní výsledek voleb, ve kterých současný prezident Andrzej Duda opětovně obhájil svůj mandát nad jejím kandidátem – varšavským primátorem Rafalem Trzaskowským, napadla ve čtvrtek u nejvyššího soudu.

Polská opozice napadla výhru Andrzeje Dudy u soudu. Prý mu pomohla „obrovská státní mašinerie“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Polský prezident Andrzej Duda
reklama

Anketa

Jakeš zemřel. Měli by být funcionáři KSČ Štrougal a Vajnar souzeni za úmrtí na státní hranici?

12%
88%
hlasovalo: 9047 lidí
Opoziční zástupci ve svém protestu argumentují porušením ústavy při stanovení termínu voleb, jakož i vysíláním veřejnoprávní polské televize TVP. Ta podle nich jednostranně podporovala kandidáta vládního tábora a snažila se zdiskreditovat Trzaskowského.

Připojeno je též dalších 2 000 stížností na porušení volebních pravidel.

Nejvíce přicházejí stížnosti k průběhu hlasování v zahraničí. „Nebyly to čestné volby, protože v čestných volbách se zachází s kandidáty stejně. V čestných volbách stát pomáhá občanovi v účasti ve volbách, ale nestojí jednoznačně na žádné straně. Čestných voleb se může každý zúčastnit, bez ohledu na své bydliště,“ zkritizovala problémy u voleb opoziční poslankyně Barbara Nowacká.

Také ona si myslí, že Dudovi vycházela vstříct „obrovská státní mašinerie“. Prý je tak „otázkou, zda Andrzej Duda mohl v čestných volbách vyhrát“.

„Volby jsou svátek demokracie, ale PiS tento svátek zničil,“ dodala. Protest má podle ní sloužit před tím, aby se další volby mohly pokřivovat.

Polský nejvyšší soud nyní musí o platnosti, anebo neplatnosti voleb rozhodnout do 3. srpna.

Duda podle oficiálních výsledků v nedělním druhém kole prezidentských voleb získal 10 440 648 hlasů, čímž s 51,03 % hlasů porazil Trzaskowského s jeho 10 018 263 hlasy.

Trzaskowski už před oznámením konečných výsledků řekl, že stál proti státnímu aparátu a propagandě. „To je jen začátek. Jsem přesvědčený, že zvítězíme a že se to jen tak snadno nezmění. Jakmile jsme se probudili, nic nás neuspí. Pokud jsme se probudili, vytvořili jsme pouto a řekli jsme, jaké Polsko chceme, že chceme rovnováhu a brát v úvahu tu moc, kterou máme v rukách. Na jedné straně byl celý státní aparát, propaganda. Měli naprosto všechno, spoustu peněz, manipulace. A my jsme měli občanskou společnost,“ prohlásil.

Ve druhém kole hlasovalo 68,18 procenta z téměř 30 milionů voličů.

V prvním kole byl rozdíl mnohem markantnější. Duda zvítězil se ziskem 43,5 procenta hlasů, což představovalo 8,45 milionu voličů. Trzaskowski získal 30,46 procenta hlasů od 5,9 milionu voličů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

21:31 Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

„Tomu nebohému generálu Pavlovi nikdo ještě neřekl, že on prezidentem nebude,“ lituje komentátorka K…