Polsko hrozí Ukrajině. Na té nejvyšší úrovni

02.11.2017 16:55

Polsko nechová vzhledem k historickým zkušenostem žádné vřelé vztahy k Rusku, což je stará známá věc. Jak však potvrzuje výrok ministra zahraničí Waszczykowského, současná polská vláda příliš nefandí ani Ukrajině.

Polsko hrozí Ukrajině. Na té nejvyšší úrovni
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Autorem óbr Ježíše je sochař Miroslaw Kazimierz Patecki

Napjaté vztahy mezi oběma zeměmi panují již od začátku 20. století a vygradovaly na konci první světové války, kdy se společně obě země střetly v boji o oblasti Volyně. Rozdílné názory panují mezi oběma zeměmi i na období druhé světové války a zejména boj proti stalinskému systému, v rámci kterého se některé ukrajinské jednotky otevřeně postavily na stranu nacistického Německa. Spory z minulosti se viditelně přenášejí i do současných vztahů.

Před nedávnem si Krzysztof Szwagrzyk z Institutu národní paměti stěžoval, že jeho spolupracovníkům ukrajinské úřady brání v hledání hromadného pohřebiště, kde byly po masakru na Volyni uloženy ostatky mnoha Poláků. Ukrajina se ke svým temným stránkám historie příliš nehlásí a právě zavraždění stovek polských mužů, žen a dětí patří společně s náklonností k nacistickému Německu k těm nejvíce ožehavým.

„Jsme si vědomi, jak důležitá je pro nás z geopolitického hlediska Ukrajina. Nicméně přestože Ukrajinci musí vědět, jak jsou pro nás i po tolika letech některé historické události důležité, záměrně je ignorují či odsouvají do zadních pozic. Obě země mají zcela odlišný pohled na pojem smíření. Dokud Ukrajina nezmění svůj přístup, ponese za své jednání důsledky. Jestliže nedojde k dohodě, zahájíme příslušná opatření,“ varoval Waszczykowski.

Polský ministr zahraničí konkrétně zmínil, že by mohli mít napříště „Ukrajinci zastávající extrémně protipolské postoje“ zakázán vstup do země. „Na mysli mám například ty, kteří oblékali v minulosti uniformy SS, ale i ti úředníci, kteří brání v práci našim historikům v oblasti Volyně. Stejné důsledky potom ponesou i ti, kteří proti Polsku používají některé administrativní nástroje,“ pohrozil šéf polské diplomacie Waszczykowski.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravce střídat. A Kalousek je jako Stalin, také ho nechávají mluvit ke všemu. Šéf Syndikátu novinářů chtěl přednášet o etice novinářů, ale totálně se to zvrhlo

15:06 Moravce střídat. A Kalousek je jako Stalin, také ho nechávají mluvit ke všemu. Šéf Syndikátu novinářů chtěl přednášet o etice novinářů, ale totálně se to zvrhlo

REPORTÁŽ Slovními přestřelkami se to hemžilo na semináři k novinářské etice a objektivitě, kterou v …