Polsko není zlobivým žákem vyžadujícím pokárání od třídního, reaguje polský ministr na výtky EU jeho zemi

23.01.2016 17:07

Některé kroky nové polské vlády se nezamlouvají nejen tamní opozici, ale také Evropská komise vyjádřila své obavy především kvůli změnám, které se týkají ústavního soudu a fungování médií. Ministr zahraničních věcí Polska Witold Waszczykowski na tyto výtky reaguje v článku, který dnes vyšel v Lidových novinách.

Polsko není zlobivým žákem vyžadujícím pokárání od třídního, reaguje polský ministr na výtky EU jeho zemi
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Nejprve EU kritizuje za to, že místo řešení urgentních výzev, jimž kontinent čelí, se pustila do podle ministra naprosto nesmyslného konfliktu s Varšavou. Za urgentní výzvy považuje Waszczykowski nestabilní jižní hranici EU a „agresivní Rusko na východě“. „Polsko není zlobivým žákem vyžadujícím pokárání od třídního; Polsko je evropské až ke svému jádru,“ píše polský ministr zahraničí.

Pokus reformovat ÚS není útokem na právní stát, ale korekce deformací

Waszczykowski vysvětluje, že pokus nynější polské vlády reformovat ústavní soud není útokem na právní stát. „Pokoušíme se korigovat deformace, které narostly během posledních dnů předchozí vlády v důsledku obměny sestavy soudu – 14 z 15 soudců doporučila tehdejší koalice, což narušovalo základní principy pluralitní společnosti. Hledáme východisko z této slepé uličky, je to však složitá věc nejen právní povahy. Potřebujeme politický kompromis a vnější nátlak z Bruselu nám jen komplikuje to, abychom si zajistili pochopení doma,“ vysvětluje s tím, že jsou si vědomi, že správné fungování ústavního soudu je pro právní stát v Polsku nutné.

Snaha vlády napravit veřejná média má za cíl zajistit pluralitu a objektivitu

Vládní snaha o nápravu polských veřejných médií se podle Waszczykowského stala jablkem sváru také zbytečně. „Máme jasný cíl: zavést zákon, díky němuž se veřejná média navrátí ke svému poslání a který zároveň zajistí pluralitu, nezávislost a objektivitu. Polská národní rada pro vysílání, náš regulační orgán, si zachová všechny pravomoci a nová regulace bude v souladu s legislativou EU. Nedostává náhubek,“ uvedl ministr s tím, že současné vládní úpravy směřují k obnovení rovnováhy mezi regulátorem a veřejnoprávními médii.

Prohlášení EK nemá pro Polsko reálné právní následky

Waszczykowski poukazuje také na to, že jedním z nejdůležitějších pravidel fungování EU je subsidiarita, podle níž musí EU plnit jen ty úkoly, které nelze vyřešit na nižší úrovni. „Podle pravidla subsidiarity nevyžadujeme zapojení Evropské komise či Evropského parlamentu do našich vnitřních záležitostí. Prohlášení Evropské komise ze 13. ledna o spuštění postupu právního státu nemá pro Polsko reálné právní následky. Je to interní rozhodnutí komise,“ upozornil polský ministr.

Podle jeho názoru by prioritou pro členské státy mělo být zachování jednoty v rámci EU a posílení společné zahraniční a bezpečnostní politiky. Naopak eskalace diskuse s Polskem o jeho vnitřní politice oslabuje podle Waszczykowského Evropskou unii ještě více a brání jí v řešení závažných výzev.

Na závěr ministr uvedl, že Polsko podporuje „posílení interní solidarity a odpovědnosti“, ale bude zároveň pozvedat hlas za právo jednotlivých států rozhodovat o věcech, které se týkají přímo jejich občanů. „Říkáme ‚ne‘ nadnárodní, federalizované Evropě, protože není tím, co naše země a naši občané potřebují,“ dodal polský ministr zahraničí.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…