Polský premiér varoval, že hrozba přímé ruské intervence na Ukrajinu se zvyšuje

06.08.2014 12:26

Polsko má informace opravňující k obavě, že hrozba přímé ruské intervence na Ukrajinu v posledních dnech stoupla. Prohlásil to dnes na tiskové konferenci ve Varšavě premiér Donald Tusk. Podle polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského není vyloučeno, že ruská armáda v nejbližší době vtrhne na Ukrajinu pod záminkou nasazení „mírových sil".

Polský premiér varoval, že hrozba přímé ruské intervence na Ukrajinu se zvyšuje
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Na demonstrantech byly vidět symboly ukrajinské vlajky

„Máme důvod mít podezření - a informace získané v posledních hodinách to potvrzují - že riziko přímé intervence (ruské armády na Ukrajinu) je nyní rozhodně vyšší, než tomu bylo před několika dny," prohlásil předseda polské vlády.

Nikdo neví, jak by na ruskou intervenci měl Západ reagovat

Pokud by se Moskva k takovému kroku skutečně odhodlala, „vznikla by zjevně kvalitativně nová situace," řekl Tusk. „Nikdo dnes podle mého názoru nemá dobrou, jednoznačnou odpověď na otázku, jak by západní společenství mělo na něco takového reagovat," poznamenal.

Tusk připustil, že za sankce Evropské unie uvalené na Rusko evropská ekonomika zaplatí. Nulová reakce na ruský postup vůči Ukrajině by ale podle měj měla „katastrofální následky".

Intervence může být zdůvodněna vysláním „mírových sil“

Ministr Sikorski dnes v rozhovoru v polské televizi TVN24 prohlásil, že Rusko může v nejbližší době vtrhnout na Ukrajinu pod záminkou vyslání „mírových sil".

„Rusko posiluje svou bojeschopnost na hranici s Ukrajinou, má tam už přes deset praporů a značné množství bojové techniky. Takové věci se dělají buď s cílem politického nátlaku, nebo v přípravě na intervenci," řekl polský ministr.

Sikorski nechce tvrdit, že Kreml o vpádu na Ukrajinu už rozhodl. „Dozvíme se to ale velmi brzy," řekl polské televizi. K odvrácení konfrontace a vyřešení konfliktu na ukrajinském Donbasu by podle něj přitom stačila „kapka dobré vůle".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč tam instalujete ty zátarasy? Proč, proč... útočil v ČT Okamura na Hamáčka. A ten vyletěl: Kvůli lidem jako Balda. Vymyli jste mu mozek, málem vykolejil vlaky!

7:41 Proč tam instalujete ty zátarasy? Proč, proč... útočil v ČT Okamura na Hamáčka. A ten vyletěl: Kvůli lidem jako Balda. Vymyli jste mu mozek, málem vykolejil vlaky!

V poslední debatě před volbami do Evropského parlamentu vysílané v České televizi byli hosté předsed…