Pompeo se sejde s Babišem a Zemanem, promluví v Senátu

12. 8. 2020 6:19

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se dnes sejde s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a prezidentem Milošem Zemanem a čeká ho rovněž vystoupení v Senátu. Babiš chce se šéfem americké diplomacie mluvit zejména o obchodních otázkách. Senátoři by rádi s Pompeem řešili kybernetickou bezpečnost a vztahy s Ruskem a s Čínou. Pompeo je v Česku od úterý, v první den návštěvy v Plzni jednal s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD).

Pompeo se sejde s Babišem a Zemanem, promluví v Senátu
Foto: Repro vláda USA
Popisek: Mike Pompeo při proslovu o úloze USA ve světě
reklama

Babiš přivítá Pompea před polednem v Kramářově vile, kde je čeká pracovní oběd, kterého se zúčastní také ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček a ministr obrany Lubomír Metnar (oba za ANO). Babiš v úterý řekl, že za prioritu rozhovorů považuje obchodní spolupráci s USA a boj proti koronaviru. Z americké strany očekává vznesení otázky stavby nových jaderných bloků v Česku. Americká diplomacie avizovala, že Pompeo by měl s českými představiteli mluvit o odpovědi na rostoucí vliv Číny a Ruska. Po jednání vystoupí Babiš a Pompeo na společné tiskové konferenci ve Strakově akademii.

Po schůzce s Babišem čeká Pompea projev v Senátu. Nejprve se sejde s předsedou horní komory Parlamentu Milošem Vystrčilem (ODS) a s šéfem zahraničního výboru Senátu Pavlem Fischerem (nestraník). Následně by měl před zákonodárci přednést zhruba pětiminutový projev, po kterém bude následovat asi čtvrthodinová diskuse se senátory.

Odpoledne přijme Pompea na Pražském hradě prezident Zeman, schůzky se zúčastní i Babiš. Americké ministerstvo zahraničí před zahájením Pompeovy cesty uvedlo, že schůzka na Hradě bude mít spíš zdvořilostní charakter. Žádné společné vystoupení Pompea a Zemana se neplánuje.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fik ho. Babiš na TV Nova setnul Hamáčka nejtvrdší zbraní

21:41 Fik ho. Babiš na TV Nova setnul Hamáčka nejtvrdší zbraní

Andrej Babiš vystoupil ve večerních zprávách na TV Nova. Odmítl se omluvit. Vakcíny řeší. Bez občanů…