"Nebojme se chudých uprchlíků,“ zahájil Charfo, předseda Syrské svobodné komunity v ČR. Teroristé podle něj nehledají příležitost v zahraničí. Fiala reagoval: "Položme si otázku, kolika uprchlíkům vůbec můžeme pomoct." Připomněl, že v rámci Evropské unie se mluvilo o šesti tisících lidí - to je jak město Slavkov, odkud pochází premiér Sobotka.
Po něm si vzal slovo europoslanec TOP 09 Polčák a spustil zostra: "Patnáct dětí, to je směšné číslo. My se chováme pokrytecky. Soucítíme s lidmi, které vidíme v televizi v utečeneckých táborech, a když jim máme pomoct, tak mluvíme o desítkách lidí. To je fakt směšné,“ uchechtl se. Podle Polčáka bychom měli mobilizovat všechny síly.
Maialeh doplnil, že bychom měli udělat jasnou čáru mezi uprchlíky a radikálním islámem. "Pokud tam nějakou vazbu chcete, tak je to ta, že jsou obětí,“ dodal. Nemůžeme prý uprchlíky rozlišovat podle náboženství.
Proti tomu však rázně vystoupil docent Konvička. "Každý normální stát si bude přijímat lidi, kteří pro něj budou přínosem, a ne ty, kteří jej budou ohrožovat. To je normální,“ vykládal, čímž si vykoledoval další reakci europoslance Polčáka. "Toto je skutečně pokrytecké. My jsme po roce 1948 prchali a byli jsme rádi, že nám ty hranice zvedli. A teď chceme užívat hranice svobodného světa,“ kroutil nevěřícně hlavou.
"Vy oddělujete přijímání těch lidí od jejich integrace,“ vytkl mu Fiala, za což si vysloužil příspěvek z publika, že když chci pomáhat, tak se nemám ptát, co je ten potřebný zač.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo